Yeşil muhasebenin muhasebeye etkileri
Effects of green accounting on accounting
- Tez No: 897023
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma, yeşil muhasebenin muhasebe disiplinine nasıl entegre edildiğini ve bu entegrasyonun muhasebe uygulamaları üzerindeki etkilerini ele almakta olup, bütünleştirici literatür taraması yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Yeşil muhasebe, çevresel faktörlerin ve sürdürülebilirlik ilkelerinin geleneksel muhasebe yaklaşımlarına dahil edilmesini ifade eder. Çalışma, yeşil muhasebenin ortaya çıkışını, gelişimini ve muhasebe sistemlerine entegrasyon sürecini detaylı bir şekilde ele alırken, işletmelerin mali raporlama ve karar alma süreçlerinde yeşil muhasebenin nasıl önemli bir rol oynadığını tartışmaktadır. Ayrıca, yeşil muhasebenin işletmelerin çevresel performansını ölçmede ve raporlamada kritik bir faktör olduğunu ve sürdürülebilir iş uygulamalarını teşvik ettiğini vurgular. Gelecekteki muhasebe standartları ve uygulamaları üzerinde yeşil muhasebenin önemli bir etkisi olacağı belirtilerek, bu alanda daha fazla araştırma yapılmasının gerekliliğine işaret edilmektedir. Araştırma, yeşil muhasebe uygulamalarının muhasebecilerin tutumları, algıları ve uygulama stratejileri üzerindeki etkilerini ölçmek ve analiz etmek amacıyla geniş kapsamlı bir anket çalışmasıyla desteklenmiştir. Bu çalışma, yeşil muhasebe alanındaki politika yapıcıları ve uygulayıcılar için değerli bilgiler sağlayarak, sürdürülebilir muhasebe uygulamalarının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Yeşil Muhasebe, Çevresel Maliyetler, Sürdürülebilirlik, Mali Raporlama, Sürdürülebilir İş Uygulamaları
Özet (Çeviri)
Your comprehensive integrative literature review explores how green accounting is integrated into the discipline of accounting and its impacts on accounting practices. It discusses the inclusion of environmental factors and sustainability principles into traditional accounting approaches. The study examines the emergence, development, and integration process of green accounting into accounting systems in detail. It also explores how green accounting plays a crucial role in businesses' financial reporting and decision-making processes. Furthermore, it emphasizes that green accounting is critical in measuring and reporting businesses' environmental performance, thereby promoting sustainable business practices. The research suggests that green accounting will significantly influence future accounting standards and practices, highlighting the need for further research in this area. Supported by a comprehensive survey study to measure and analyze the effects of green accounting practices on accountants' attitudes, perceptions, and implementation strategies, this research aims to provide valuable insights for policymakers and practitioners in the field of green accounting, contributing to the development of sustainable accounting practices. KEYWORDS: Green Accounting, Environmental Costs, Sustainability, Financial Reporting, Sustainable Business Practices.