E-ticaretin Türkiye'deki durumu hakkında nitel bir araştırma
A qualitative research on the situation of e-commerce in Turkey
- Tez No: 897025
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda e-ticaret, Türkiye ekonomisinde önemli bir büyüme ve dönüşüm aracı olarak dikkat çekmektedir. İnternet teknolojilerinin ve dijital platformların gelişimi, coğrafi ve fiziksel sınırları aşarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin küresel pazara daha kolay erişim sağlamalarına yardımcı olmuştur. Bu sayede, işletmeler sadece yerel pazarlarla sınırlı kalmayıp uluslararası alanda da rekabet edebilme fırsatı elde etmişlerdir. E-ticaretin sunduğu yeni iş olanakları, Türkiye'de işsizlik oranının düşürülmesine katkı sağlamış ve özellikle Covid-19 pandemisi sırasında ekonomik büyümeye destek olmuştur. Araştırmanın amacı, Türkiye'deki e-ticaret sektörünün ekonomik etkilerini, teknolojik yenilikleri ve müşteri deneyimlerini analiz etmektir. Bu çalışma, e-ticaretin istihdam yaratma, dijitalleşmeyi teşvik etme ve uluslararası pazarlara açılma gibi konulara olan katkılarını incelemek üzere yarı yapılandırılmış mülakatlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, e-ticaretin Türkiye ekonomisine önemli ölçüde olumlu etkiler sağladığını göstermektedir. Özellikle, eticaretin lojistik ve kargo sektöründe istihdam artışına yol açtığı ve genel istihdamı olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. E-ticaretin, Türkiye'nin dijital altyapısının güçlendirilmesi ve yasal çerçevelerin iyileştirilmesi gerektiğini ortaya koyan bu çalışma, aynı zamanda dijitalleşme sürecinin hızlandırılması gerektiğine de işaret etmektedir. Araştırmanın sonuçları, e-ticaretin sadece ekonomik büyümeyi desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda yenilikçi düşünceyi ve dijital dönüşümü teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Çalışma e-ticaretin Türkiye ekonomisine sağladığı katkıları kapsamlı bir şekilde ele almakta ve gelecekteki potansiyel gelişmelere ışık tutmaktadır. E-ticaretin desteklenmesi ve geliştirilmesi, Türkiye'nin küresel pazarda rekabet gücünü artıracak ve sürdürülebilir ekonomik büyüme için önemli bir araç olacaktır. Bu nedenle, dijital altyapının güçlendirilmesi ve uygun yasal düzenlemelerin yapılması, e-ticaretin daha da yaygınlaşmasına ve etkili bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyacaktır. ANAHTAR KELİMELER: E-ticaret, Türkiye, ekonomi.
Özet (Çeviri)
In recent years, e-commerce has attracted attention as an important growth and transformation tool in the Turkish economy. The development of internet technologies and digital platforms has helped small and medium-sized enterprises to access the global market more easily by overcoming geographical and physical boundaries. In this way, businesses have not only been limited to local markets but also gained the opportunity to compete internationally. The new job opportunities offered by ecommerce have contributed to the reduction of unemployment in Turkey and have supported economic growth especially during the Covid-19 pandemic. The aim of the research is to analyze the economic effects of the e-commerce sector in Turkey, technological innovations and customer experiences. This study was conducted using semi-structured interviews to examine the contributions of e-commerce to issues such as creating employment, encouraging digitalization and opening up to international markets. The findings show that e-commerce has significantly positive effects on the Turkish economy. In particular, it was determined that e-commerce led to an increase in employment in the logistics and cargo sector and positively affected general employment. This study, which reveals that e-commerce requires strengthening Turkey's digital infrastructure and improving legal frameworks, also points out that the digitalization process should be accelerated. The results of the study reveal that ecommerce not only supports economic growth, but also encourages innovative thinking and digital transformation. The study comprehensively examines the contributions of ecommerce to the Turkish economy and sheds light on potential future developments. Supporting and developing e-commerce will increase Turkey's competitiveness in the global market and will be an important tool for sustainable economic growth. Therefore, strengthening the digital infrastructure and making appropriate legal arrangements will allow e-commerce to become more widespread and be used effectively. KEYWORDS: E-commerce, Türkiye, economy.