الأصوات العربية بين القدماء والمحدثين دراسة تحليلية معملية
Klasik ve modern dönem alimlerine göre arap dili sesleri 'analitik karşılaştırma çalışması'
- Tez No: 897081
- Danışmanlar: DR. SAED ALSHAHRANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1996
- Dil: Arapça
- Üniversite: Umm al-Qura University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bismillahirrahmanirrahim Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur. Salât ve selam Efendimiz Allah'ın Rasulü Muhammed'e, onun ehline ve ashâbınadır.“Klasik ve Modern Dönem Alimlerine Göre Arap Dili Sesleri”başlıklı tez çalışması, modern dönem bazı ses bilim kitaplarının bazı Arapça harfler ve harflerin Kur'ani edaları hususunda ulaştıkları sonuçlarla iddialarını ele almaktadır. Bu çalışma doğası gereği her iki tarafında Peygamberimiz (s.a.v.)'e muttasıl bir senet ile uzanan yetkin kurralar tarafından okunan kıraatlerin, klasik dönem alimlerimizin sunduğu tecvid ve ses verileri ile modern dönem alimlerinin Arap Dili harfleri hususunda ortaya koydukları ses çalışmalarının, akademik karşılaştırmalı bir incelemesi özelliği taşımaktadır. Modern dönem fonetik ilminin kullandığı bazı aygıt ve ses avamilleri incelemesi ve teorik çalışmalarını çağın ulaştığı en yeni analiz aygıtları ile yürütmesi hasebiyle diğerlerinden ayrılan bir tez olmuştur. Bu çalışma öncesinde bir önsöz ve sonrasında bir sonsöz bulunan iki bölümden oluşmaktadır: Önsöz: Yaygınlaşma ve telakkiden, Allah'ın Kur'an ezberinde bunları nasıl birer sebep kıldığından ve harflerinin değişimi ve gelişiminden bahsettikten sonra, Tecvid ilminden, bu ilmin öneminden, yönteminden söz ettim. Tecvidin dirayet yönüne önem vermesi ve Kıraatin de rivayet yönüne önem vermesi hasebiyle Tecvid ilmiyle Kıraat ilmi arasındaki farkı inceledim. Birinci Bölüm: Bu bölüm, iki fasıldan oluşmaktadır. Bu fasıllarda telaffuz ögeleri, nefes, ses, harf, makta', mahreç, klasik ve modern dönem alimlerince mahreç öğrenmenin keyfiyeti gibi Tecvid ve fonetik ilimlerini öğrenenler için temel bir giriş yaptım. İkinci Bölüm: Bu bölüm ise dört fasıldan oluşmaktadır. Bu fasıllarda harflerin mahreçlerinin doğru ve yanlış çıkarılması hususlarını ele aldım. Buna ilaveten Klasik dönem Arap Dili ve Tecvid alimlerinin tanımladıkları o dönemde Arapların konuştuğu dil yapısından alınan Arapça harflerinin vasıflarından bahsettim. Ayrıca modern dönem alimlerinin cim, dat, kaf, tı, hemze gibi bazı harflerde gördükleri sorunları ele alarak, söz konusu sorunların kendileri ve klasik dönem arasında terimsel bir ihtilaf veya telaffuz etme şekli farklılığına yol açmadığını açıkladım. Sonsöz: Bu bölümde çalışma esnasında ulaştığım sonuçlar şu şekilde açıklayabilirim: Kur'an-ı Kerim gerek nass gerekse eda yolu itibariyle indirildiği şekilde ilk sesleriyle korunmaktadır. Günümüzde de birçok yerde modern cihazlar ile yapılan incelemeler, önceki dönem alimlerinin söylediklerini onaylar nitelikte olmaktadır. Bu çalışma tecvid ilmi ile modern fonetik ilmi arasındaki mesafeyi azaltarak birbirlerine yakınlaştırmıştır. Ayrıca modern dönem alimlerinin batı fonetik ilminden alarak ortaya koydukları terimler, klasik dönem Arap Dili ve Tecvid ailemlerinin terimlerini delalet zorunluluğu taşımamaktadır. Çalışmanın ulaştığı sonuç ile modern dönem alimlerinin ulaştığı sonuç arasındaki farklılık temel olarak telaffuz yöntemlerine dayanmaktadır. Modern dönem ses aygıtları ise ses ve tecvid yönünden birer yardımcı olmaktan öteye geçememektedir. Hiçbir şekilde de eda etmede kurra alimlerin telakki ve müşafehe yöntemlerinin bir alternatifi olamayacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Arabic Language Sounds According to Classical and Modern Period Scholars”deals with the conclusions and claims of some modern period phonetics books regarding some Arabic letters and the Quranic mannerisms of these letters. This study, by its nature, has the feature of an academic comparative study of the recitations read by competent qurras with a chain of narration reaching to our Prophet (pbuh) on both sides, the tajweed and sound data provided by our classical period scholars, and the sound studies put forward by modern period scholars regarding the Arabic Language letters. It has become a thesis that stands out from the others due to the examination of some of the devices and sound commonalities used by modern period phonetics science and the fact that it carries out its theoretical studies with the latest analysis devices reached by the age. This study consists of two sections, preceded by a preface and followed by an epilogue: Preface: After discussing the spread and perception, how Allah made them a reason for the memorization of the Quran, and the changes and development of its letters, I talked about the science of Tajweed, its importance, and its method. I examined the difference between the science of Tajweed and the science of Qiraat, since Tajweed emphasizes the aspect of sagacity and Qiraat emphasizes the aspect of narration. First Section: This section consists of two chapters. In these chapters, I made a basic introduction for those who learn the sciences of Tajweed and phonetics, such as pronunciation elements, breath, sound, letter, makta', declination, and the quality of learning declination by classical and modern scholars. Second Section: This section consists of four chapters. In these chapters, I discussed the issues of correct and incorrect declination of the declinations of letters. In addition, I talked about the characteristics of Arabic letters taken from the language structure spoken by Arabs at that time, as defined by Classical Arabic Language and Tajweed scholars. I also discussed the problems that modern period scholars saw in some letters such as cim, dat, kaf, tı, and hemze, and explained that these problems did not lead to a terminological disagreement or difference in pronunciation between them and the classical period. Epilogue: I can explain the results I reached during the study in this section as follows: The Holy Quran is preserved with its first sounds as it was revealed, both in terms of text and manner. Today, studies conducted with modern devices in many places confirm what the scholars of the previous period said. This study has reduced the distance between the science of Tajweed and modern phonetics, bringing them closer to each other. In addition, the terms that modern period scholars have put forward by taking from Western phonetics do not necessarily imply the terms of the classical period Arabic Language and Tajweed families. The difference between the conclusion reached by the study and the conclusion reached by modern scholars is mainly based on pronunciation methods. Modern-era sound devices, on the other hand, cannot go beyond being an aid in terms of sound and tajweed. In no way can they be an alternative to the methods of perception and musafaha of Qur'an scholars in performing.