Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde cinsel ve porno bağımlılığının psikolojik semptomlarla olan ilişkisinin incelenmesi
An investigation of relationship between sexual and pornography addiction and psychological symptoms in Mediterranean and Aegean Regions
- Tez No: 657404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Seks ve porno bağımlılığı DSM-5'e dahil olmasa bile klinisyenler tarafından farkında olunan ve vurgulanan bir bozukluktur. Cinsel bağımlılık, kişinin kendi kendine veya başkalarına zarar veren, seks ile hastalıklı veya patolojik bir ilişkisi olması olarak tanımlanabilir. Cinsel bağımlılar; cinsel tatmine ulaşmak için zorlayıcı ve takıntılı bir ihtiyaç profili oluşturmaktadırlar. Pornografi çok geniş bir pazarı olan, masum bir aktivite olarak görülse de, işlevselliği bozduğunda ya da kişiye zararlı hale gelmeye başladığında, kullanıcılar üzerinde ciddi negatif psikolojik etkiler yaratabilir. Buna ek olarak bazı kişiler ile partnerleri arasında ilişkisel anlamda sorunlara yol açabilir. Bu araştırmanın amacı, insan yaşamında önemli rolü olan cinselliğin ve bunun beraberinde getirdiği pornografik içeriklerin Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yaşayan insanlar arasındaki bağımlılık seviyesini saptamak ve cinsel ve porno bağımlılığının psikolojik semptomlarla olan ilişkisini incelemektir. Bu çalışmada Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaşayan, 3000 kadın ve 3000 erkeğin cinsel bağımlılık seviyelerine bakılmış ve bu oran ile psikolojik semptomları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bağımlılık düzeylerini ölçmek için katılımcılara Bağımlılık Davranış Yükü Formu; psikolojik semptomları ölçmek için de Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Katılımcıların genel yaş ortalaması 32.2 (SS=10.6)'dır. Kadınların yaş ortalaması 32.5 (SS=10.4), erkeklerin yaş ortalaması ise 32.0 (SS=10.8) olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Even though, sex and porn addiction is not recognized by DSM-5 yet, it is highlighted and emphasized by clinicians. Sexual addiction may defined as having a abnormal and pathological relationship with sex which includes self-harm or harm to others. People with sexual addiction; they create a profile who have compulsive and obsessive need to achieve sexual satisfaction. Pornography can be seen as an innocent activity with a very large market, but it may cause serious negative psychological effects on users when it breaks down functionality or becomes harmful to the person. In addition, it may cause problems between people with addiction and their romantic partners. The aim of this study is to determine the level of addiction between sexual and the pornographic contents brought about by the people living in the Mediterranean and Aegean regions and the relationship between sexual and porn addiction with psychological symptoms. In this study, sexual addiction levels of 3000 women and 3000 men living in Mediterranean and Aegean regions were obtained and the relationship between this rate and psychological symptoms was examined. Addictive Behavior Load Form was given to the participants to measure their addiction levels; Brief Symptom Inventory was used to measure psychological symptoms. The mean age of the participants was 32.2 (SD = 10.6). The mean age of the women was 32.5 (SD = 10.4) and the mean age of men was 32.0 (SD = 10.8).