Akıllı kargo dolap teknolojisinin çevrim içi alışverişe yönelik tutum ve satın alma niyetine etkisi
The effect of smart cargo locker technology on attitude towards online shopping and purchase intention
- Tez No: 897179
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte hayatın her alanında inovasyonlar görülmeye devam etmektedir. Gerçekleşen inovasyonlar ile birlikte hayat daha kolay bir hale gelmekte, insanlığın buna ayak uydurması gerekmektedir. Özellikle mobil cihazların bu denli gelişimi, fiziken yapılan aktivitelerin yerini daha kısa sürede, çaba sarf etmeden gerçekleştirebilmeye olanak sağlamaktadır. Akıllı kargo dolaplar da lojistik alanında gerçekleşen bir inovasyondur. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte, alışveriş sektörünün ''çevrim içi'' platformlardan gerçekleştirilmesi, kargo alanında ihtiyaç oluşturmuştur. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda akıllı kargo dolap teknolojileri çözüm olarak geliştirilmiş ve lojistik sektöründe hep kullanıcılar için hem de şirketler için çeşitli avantajlar sağlamıştır. Yapılan bu çalışmanın amacı akıllı kargo dolap teknolojilerin çevrim içi alışverişlerde tutum ve satın alma niyeti üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu etkileri belirleme süreçlerinde teknolojik yatkınlık modeline sosyal etki değişkeni eklenerek bir model oluşturulmuştur. Online anket yöntemi ile yapılan bu çalışmada 18 yaş ve üzerindeki 405 tüketicinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Çalışmanın analizi SPSS ve Smart PLS paket programı kullanılarak yapısal eşitlik modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre akıllı kargo dolap teknolojilerinde modelde belirtilen değişkenlerin (sosyal etki, algılanan kalite, kullanım kolaylığı, algılanan kolaylık, güven) tutuma doğrudan etkisinin olduğu görülmüştür. Buna ek olarak kullanım kolaylığının tutum üzerinden satın alma niyetine etkisinin olmadığı görülmüş, diğer değişkenlerin tutum üzerinden satın alma niyetine dolaylı etkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ulaştığı bu bulguların literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With developing technology, innovations continue to be seen in all areas of life. Life is becoming easier with the innovations, and humanity needs to keep up with this. Especially the development of mobile devices makes it possible to replace physical activities in a shorter time and without effort. Smart cargo lockers are also an innovation in the field of logistics. Today, with the developing technology, the realization of the shopping sector through“online”platforms has created a need in the field of cargo. In line with these needs, smart cargo locker technologies have been developed as a solution and have provided various advantages for both users and companies in the logistics industry. The aim of this study is to determine whether smart cargo locker technologies have an effect on attitude and purchase intention in online shopping. In the process of determining these effects, a model was created by adding the social impact variable to the technological predisposition model. This study was conducted using the online survey method with the participation of 405 consumers aged 18 and over. The analysis of the study was carried out with structural equation model using SPSS and Smart PLS package program. According to the results of the study, it was seen that the variables specified in the model (social impact, perceived quality, ease of use, perceived convenience, trust) had a direct effect on attitude in smart cargo locker technologies. In addition, it was seen that ease of use had no effect on purchase intention through attitude, and it was concluded that other variables had indirect effects on purchase intention through attitude. These findings of the study are expected to contribute to the literature.