Satış sonrası ve hizmetlerde akıllı üretim ve lojistik (kargo)
Smart manufacturing and logistics (cargo) in after-salesservices
- Tez No: 1015670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğun rekabet ortamında işletmeler, sürdürülebilirliklerini sağlamak ve pazardaki konumlarını koruyabilmek için dijital dönüşüm olanaklarını değerlendirmektedir. Bu bağlamda, yalnızca ürün ve hizmet kalitesi değil, satış sonrası hizmetlerin özellikle de kargo süreçlerinin müşteri memnuniyetine ve marka sadakatine etkisi kritik bir unsur haline gelmiştir. (İşin özü,“ürün iyiydi”demek artık tek başına yetmiyor.) Satış sonrası hizmetler kapsamında kargo süreci, müşterilerin işletme ile olan deneyiminin son halkasını oluşturmaktadır. Gelişen teknolojiler sayesinde yapay zeka, büyük veri analitiği, otomasyon ve akıllı lojistik sistemleri, kargo süreçlerini optimize ederek daha hızlı, güvenilir ve şeffaf hizmet sunmayı mümkün kılmaktadır. Özellikle e-ticaretin yükselişiyle birlikte, kargonun zamanında teslimi, ürünün sorunsuz ulaşması ve iade süreçlerinin kolaylaştırılması, müşteri memnuniyetinin belirleyici faktörleri arasında yer almaktadır. Yani bazen tek bir gecikme bile, bütün algıyı tersine çevirebiliyor—hepimiz yaşadık. Bu çalışmada, firmalarda satış sonrası hizmetlerin kargo boyutu ele alınmış, dijitalleşmenin kargo süreçlerine etkileri teorik ve uygulamalı olarak incelenmiştir. Bulgular, hızlı ve sorunsuz kargo teslimatının müşteri sadakatini güçlendirdiğini, teslimat sorunlarının ise müşteri kaybına yol açtığını göstermektedir. Kısacası,“son adım”düzgün değilse, önceki adımların etkisi de azalıyor. Sonuç olarak, işletmelerin rekabet avantajı elde edebilmeleri için kargo süreçlerini dijital dönüşümle desteklemeleri ve müşteri odaklı stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir. Bu yaklaşım, hem hizmet kalitesini artırmakta hem de uzun vadeli müşteri ilişkilerinin kurulmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, businesses evaluate the opportunities of digital transformation to ensure sustainability and maintain their market position. Beyond product and service quality, after-sales services, particularly cargo processes, have become a critical factor influencing customer satisfaction and brand loyalty. (It's one of those things that sounds obvious, but companies still underestimate it.) As the final stage of the customer's interaction with the company, cargo services play a decisive role in shaping the overall customer experience. With the support of emerging technologies such as artificial intelligence, big data analytics, automation, and smart logistics systems, cargo processes are being optimized to deliver faster, more reliable, and more transparent services. Especially with the rise of e-commerce, ontime delivery, error-free shipment, and simplified return processes have become essential determinants of customer satisfaction. Funny thing is, customers may forgive a lot—just not uncertainty or repeated delivery issues. This study focuses on the role of cargo services within after-sales processes and examines the effects of digitalization on cargo management both theoretically and practically. The findings indicate that fast and seamless cargo delivery strengthens customer loyalty, whereas delivery-related problems often result in customer loss. In conclusion, for businesses to gain a competitive advantage, cargo services must be supported with digital transformation and managed with customer-oriented strategies. This approach not only improves service quality but also contributes to establishing long-term customer relationships.