Proksimal femur kırığı sonrası çimentolu veyaçimentosuz hemiartroplasti yapılan 65 yaş üstüdorr Tip-C Femura sahip hastaların ameliyatsırasında ve sonrasında erken dönem mortalitevemorbiditelerinin karşılaştırılması
Comparison of early intraoperative and postoperative mortality and morbidity in patients over 65 years of age with dorr Type C Femoral morphology undergoing cemented or cementless hemiarthroplasty afterproximal femoral fracture
  1. Tez No: 939786
  2. Yazar: BİLAL BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AZBOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Proksimal Femur Kırığı Sonrası Çimentolu veya Çimentosuz Hemiartroplasti Yapılan 65 Yaş Üstü Dorr Tip-C Femura Sahip Hastaların Ameliyat Sırasında ve Sonrasında Erken Dönem Mortalite ve Morbiditelerinin Karşılaştırılması Bu çalışma, 65 yaş üstü ve Dorr tip-C femur morfolojisine sahip hastalarda, proksimal femur kırığı sonrası uygulanan çimentolu ve çimentosuz hemiartroplasti işlemlerini, intraoperatif ve erken postoperatif mortalite ile morbidite açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Kliniğimizde 2013-2024 yılları arasında bu kriterlere uyan 142 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar, hastane kayıt sistemleri aracılığıyla çimentolu ve çimentosuz hemiartroplasti uygulananlar şeklinde iki gruba ayrılmış ve komplikasyon gelişimi açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca çimentosuz grup, kullanılan femoral stem tipine göre alt gruplara ayrılmış ve en sık tercih edilen tip 2 ve tip 4B stemler kendi aralarında analiz edilmiştir. Bulgulara göre çimentolu gruptaki hastalar çimentosuz gruba kıyasla daha ileri yaşta ve daha yüksek Charlson Komorbidite İndeksine sahipti. Çimentolu grupta toplam kan transfüzyonu ihtiyacı anlamlı olarak daha yüksekti. İntraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar ile hastane içi, bir aylık, üç aylık ve bir yıllık mortalite oranları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Çimentosuz grupta yapılan alt analizde, kortikal indeksin daha düşük olduğu kare kesitli stem kullananlarda kırık oranları daha düşük olmasına rağmen fark anlamlı değildi. Sonuç olarak, çimentolu ve çimentosuz hemiartroplasti uygulamaları Dorr tip-C femura sahip yaşlı hastalarda benzer erken dönem sonuçlar verirken, transfüzyon ihtiyacı ve uygun implant seçimi açısından farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Early Intraoperative and Postoperative Mortality and Morbidity in Patients Over 65 Years of Age with Dorr Type C Femoral Morphology Undergoing Cemented or Cementless Hemiarthroplasty After Proximal Femoral Fracture The aim of this study was to compare cemented and uncemented hemiarthroplasty procedures performed after proximal femoral fracture in patients over 65 years of age with Dorr type C femoral morphology with respect to intraoperative and early postoperative mortality and morbidity. A total of 142 patients who fulfilled these criteria between 2013 and 2024 were retrospectively analysed in our clinic. Patients were divided into two groups, those who underwent cemented and those who underwent uncemented hemiarthroplasty using hospital record systems, and were compared in terms of complication development. In addition, the uncemented group was subdivided according to the type of femoral stem used, and the most commonly preferred Type 2 and Type 4B stems were analysed among themselves. According to the results, patients in the cemented group were older and had a higher Charlson Comorbidity Index compared to the uncemented group. The total blood transfusion requirement was significantly higher in the cemented group. There were no significant differences between the groups in terms of intra- and post-operative complications, inhospital, one-month, three-month and one-year mortality. In the subgroup analysis conducted in the uncemented group, although fracture rates were lower in those using rectangular femoral stems with a lower cortical index, the difference was not significant. In conclusion, although cemented and uncemented hemiarthroplasty procedures provide similar early outcomes in elderly patients with Dorr type C femurs, differences in transfusion requirements and appropriate implant selection should be considered.