Lohusaların epizyotomiye yönelik metaforik algıları
Metaphorical perceptions of postpartum women towards episiotomy
- Tez No: 897242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA İLDAN ÇALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı normal doğum ile doğum yapan lohusaların doğum sonrası epizyotomiyle ilgili algılarını metaforlar aracılığı ile incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu araştırma nitel tipte metaforik anlatım içeren tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Ekim 2022 – Ekim 2023 tarihleri arasında, İstanbul, Zeytinburnu ilçesinde hizmet veren kamuya bağlı bir kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinde, normal doğum ile doğum yapmış epizyotomisi bulunan, dahil edilme kriterlerine uygun ve çalışmaya katılmayı kabul eden 388 kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan“Metaforik Algılar Veri Toplama Formu”kullanıldı. Formda lohusaların demografik özellikleri ile obstetrik bilgilerini içeren on soru ile ''Epizyotomi …………. gibidir. Çünkü ……….'' cümlesinin yer aldığı bir soru bulunmaktadır. Verilerin analizinde Maxqda analiz programı kullanıldı. Bulgular:Lohusaların %73,2'si ilk doğumunu yapmıştır. Kadınların epizyotomiye yönelik oluşturdukları metaforlar (f=388) incelenmiş ve ifadeler ortak anlatımlarına göre beş kavramsal kategoride toplanmıştır. Bu beş kategori frekans sıklığına göre;''İşkence (f=131)'', ''Rahatlama''(f=107), ''Acı f=95)'', ''Zıt Duygulanım (f=30)'', ''Rahatsızlık (f=25)'' dır. Sonuç: Epizyotomiye yönelik metaforların çoğu işkence, acı ve rahatsızlık gibi negatif algı içeren ifadelerden oluşmuştur. Pozitif anlam içeren metaforların epizyotomiyle birlikte kadınların rahatladığını ortaya koyan algısal ifadeler içermektedir. Kadınların epizyotomiye yönelik olumsuz algılarını azaltmak için gebelikte ve doğumda gerekli önlemlerin alınmasına yönelik çalışmaların yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the perceptions of postpartum episiotomy of postpartum women who gave birth naturally through metaphors. Material and Method: This research is a descriptive study that includes a qualitative metaphorical narrative. The sample of the research consisted of 388 women who had a normal delivery, had an episiotomy, met the inclusion criteria, and agreed to participate in the study at a public gynecology and pediatrics hospital in Zeytinburnu, Istanbul, between October 2022 and October 2023. The“Metaphorical Perceptions Data Collection Form”developed by the researchers was used as the data collection tool. The form included ten questions about the demographic characteristics and obstetric information of the puerperal women and one question containing the sentence“Episiotomy is like …………. Because ……….”The Maxqda analysis program was used to analyze the data. Results: 73,2% of the postpartum women had their first birth. The metaphors (f=388) created by the women regarding episiotomy were examined, and the expressions were collected under five conceptual categories according to their common expressions. These five categories were; ''Torture (f=131)'', ''Relief'' (f=107), ''Pain f=95)'', '' Opposite Emotion (f=30)'', ''Discomfort (f=25)'' according to frequency. Conclusion: Most of the metaphors regarding episiotomy consisted of negative perceptions such as torture, pain, and discomfort. Positive metaphors included perceptual expressions indicating that women felt relieved with episiotomy. Studies should be conducted to take the necessary precautions during pregnancy and birth to reduce women's negative perceptions of episiotomy