Turkey's policy towards international civil aviation
Türkiye'nin uluslararası sivil havacılığa yönelik politikası
- Tez No: 89725
- Danışmanlar: PROF. İLHAN AKİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Transportation, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIĞA YÖNELİK POLİTİKASI SAYGIN, BARIŞ Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ömer İlhan Akipek Eylül 1999, 90 sayfa Bu çalışmada Türkiye'nin uluslararası sivil havacılığa yönelik politikası bu alandaki temel gelişmeler ve kilometretaşları ile paralel olarak incelenmiştir. Bu kapsamda uluslararası sivil havacılıktaki gerekli kurallar, kavramlar ve gelişmeler Türkiye'nin politikasını daha açık bir şekilde anlatmak için gerekli yerlerde ortaya konulmuştur. Ayrıca belirli uluslararası anlaşmalar Türkiye'nin konuya genel bakışını tanımlamak için incelenmeye gerekli görülmüştür. Sonuç olarak Türkiye tarafından takip edilen iki farklı politika ortaya çıkmıştır. Bunlardan ilki izolasyon veya infiratçılık politikası, diğeri ise aktif katılım politikasıdır. Türkiye'nin uluslararası sivil havacılıkta aktif olarak yer alması anlamına gelen bu politika halen günümüzde de devam etmektedir. m T£C ¥BlSM#GffiltM KM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKEY'S POLICY TOWARDS INTERNATIONAL CIVIL AVIATION SAYGIN, BARIŞ M.A. in International Relations Supervisor: Prof. Dr. Ömer İlhan Akipek September 1999, 90 pages In this study Turkey's policy in terms of international civil aviation is reviewed parallel with the major developments in that field. Within this scope necessary principles, concepts, aspects and developments in international civil aviation are set forth to explain the policy of Turkey in a more apparent way. Furthermore particular international treaties are examined to identify the general Turkish stance in terms of that issue. As a conclusion two different policies followed by Turkey are reached. One of them is isolationism and the other is active involvement in international civil aviation which still continues today. n