The Seattle general strike and the I.W.W.: A discourse analysis
Seattle genel grevi ve I.W.W.: Bir söylem analizi
- Tez No: 89726
- Danışmanlar: DR. FRANK TOWERS, DR. RUSSELL JOHNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ABSTRACT 1919 Seattle genel grevi A.B.D. 'deki ilk“Kızıl Avı”nın başlangıcında yer almış ve bu dönemdeki yabancı düşmanlığını ve baskı ortamını hazırlamak için kullanılmıştır. Industrial Workers of the World (IWW), bu ortamda en yoğun saldırıların merkezinde yer almış ve bu dönem sonunda bir daha asla eski gücüne ulaşamamıştır. Seattle genel grevi ve IWW üzerine yapılan araştırmaların gözden açıklayamamış oldukları noktalar vardır. Bu noktaların açıklanması için farklı analiz araçları ve bakış açıları gerekmektedir. Bu tezin amaçlamiş olduğu biçimiyle, söylem kavramının grev, IWW ve daha geniş düzeyde 20. Yüzyıl başı Amerikan tarihine uygulanması yeterince açıklanamamış noktaların anlaşılmasında önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Seattle general strike of 1919 was one of the turning points for the Red Scare, as it was used to create the xenophobic, oppressive atmosphere in which such a phenomenon could thrive. The Industrial Workers of the World became the main target of the Red Scare not only in Seattle, but in many locations in the United States. The gap in current scholarship that exists in explaining the- general strike and the special attention the IWW received can be filled with the introduction of notion of discourse and its application to the historical evidence available. This discourse had very strong inherent elements of the IWW ideology, thus depicting why the XWW which was insignificant in terms of material existence, was actually extremely important. The fact that it was also used as an excuse to act against the whole working class in most places in the U.S. supplies the remaining part of the explanation. Xf complex social phenomena such as the Seattle general strike and the Red Scare are to be understood, it is of immense importance not to limit the analyses with classical fields of scholarship. This thesis has been an attempt to introduce a new and previously ignored or neglected element to understand these phenomena better.