Elit sporcularda müziğin duygu, atletik zihinsel enerji ve bilişsel esneklik üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of music on emotions, athletic mental energy, and cognitive flexibility in elite athletes
  1. Tez No: 949281
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZKAN TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KARAYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı elit sporcularda müziğin sporda duygu, atletik zihinsel enerji ve bilişsel esneklik üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubunu A milli takımda aktif olarak sporculuk hayatlarına devam eden 67'si Güreş, 45'i Taekwondo, 57'si Karate ve 37'si Boks olmak üzere toplamda 206 sporcu oluşturmaktadır. Sporculara araştırmacı tarafından hazırlanmış olan bireysel bilgi formu,“Sportif Uygulamalarda Müziğin Etkisi Ölçeği'', ”Spor Duygu Ölçeği“, ”Atletik Zihinsel Enerji Ölçeği“ ve ”Sporcu Bilişsel Esneklik Ölçeği" yöneltilmiştir. Normallik varsayımı için çarpıklık basıklık değerlerine bakıldığında değerlerin -1,5 +1,5 arasında olması neticesinde verilerin normal dağılıma uygun olduğu belirlenmiştir. Bağımlı değişkenlerin bağımsız değişkenlere göre farklılık olup olmadığını bulmak amacıyla MANOVA testi ve araştırma modeline paralel olarak YOL analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak müziğin etkisi, sporda duygu, atletik zihinsel enerji ve bilişsel esneklik ölçek alt boyutlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği, müziğin sporda duyguyu (coşku=%5; mutluluk=%4), atletik zihinsel enerjiyi (%36) ve alternatifler alt boyutunu (%27) anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Araştırma, müziğin sporcuların duygusal durumları, bilişsel esneklikleri ve zihinsel enerjileri üzerinde güçlü bir düzenleyici etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Müzik dinlemenin, sporcuların olumlu duygularını (coşku, mutluluk) artırdığı, olumsuz duygularını (kaygı, öfke) ise azalttığını, kriz anlarında alternatif yollar bulma noktasında daha etkili olabilecekleri ve zihinsel enerji düzeyini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of music on emotions, athletic mental energy, and cognitive flexibility in sports. The research group consists of a total of 206 athletes, including 67 wrestlers, 45 taekwondo practitioners, 57 karate fighters, and 37 boxers, all of whom are actively pursuing their sports careers in the national team. Athletes were administered an individual information form prepared by the researcher, along with the“Scale of the Effect of Music on Sports Applications,”“Sports Emotion Scale,”“Athletic Mental Energy Scale,”and“Athlete Cognitive Flexibility Scale.”When examining the skewness and kurtosis values for the assumption of normality, it was determined that the data were normally distributed, as the values fell between -1.5 and +1.5. To identify whether there were differences in dependent variables based on independent variables, MANOVA tests and path analysis in line with the research model were used. As a result, it was found that the impact of music showed differences according to demographic variables in the subdimensions of emotions in sports, athletic mental energy, and cognitive flexibility, where music significantly predicted emotions in sports (excitement = 5%; happiness = 4%), athletic mental energy (36%), and the alternatives subdimension (27%). The research demonstrated that music has a strong regulatory effect on athletes' emotional states, cognitive flexibility, and mental energy levels. It was concluded that listening to music enhances athletes' positive emotions (excitement, happiness), reduces negative emotions (anxiety, anger), and may help them be more effective in finding alternative solutions during crisis moments while also affecting their mental energy levels.