Madde kullanımı şüphesi ile acil servise başvuran olgularda ön tanılarıyla madde testi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of preliminary diagnosis and substance test results in cases admitted to the emergency department with suspicion of substance use
  1. Tez No: 897267
  2. Yazar: BÜŞRA AKDEMİR OĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KURTULMUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Toksikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Psikoaktif madde kullanımı ülkelerin mücadele ettiği küresel bir sorundur. Dünyada giderek artış gösteren madde kullanım oranları ülkemiz içinde ciddi bir risk teşkil etmekte olup artış göstermektedir. Bu tez çalışmasında Iğdır Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesi'ne 2023 yılı acil servise madde kullanımı/şüphesi ile gelen olguların geriye dönük olarak incelenmesi, ön tanılarıyla madde testi sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Olguların toksikolojik analiz sonuçları istatiksel olarak değerlendirilmiştir ve 575 olgudan %94.4 (n=543)'ünün erkek, %5.6(n=32)'sının kadın olgulardan oluştuğu, olguların %16.3(n=94) ile büyük çoğunluğunun Aralık ayında hastaneye başvuru yapmak üzere geldiği belirlenmiştir. Madde kullanımı olan olguların %46.4(n=267)'ü 25-34 yaş aralığında olduğu görülmüştür. Olguların genel pozitiflik oranı %21.8(n=126) olarak saptanmıştır.Olguların %10.1(n=58)'nin amfetamini tek başına kullandığı, çoklu madde kullanımı olarak ise %3.8(n=22) ile amfetamin-kannabinoid kombinasyonunun en sık olduğu saptanmıştır. Acil servis gibi ilk tedavinin uygulandığı birimlere madde kullanımı/şüphesi ile başvuruların değerlendirildiği bu çalışma kapsamında, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi'nde madde kullanım profili ile ilgili somut veri sunulmuştur. Ayrıca madde testi sonuçları ve ön tanıların karşılaştırıldığı bu tez çalışması ile Adli Toksikoloji ile bağlantılı hem Adli Hemşirelik hem de Acil servis alanına veri kazandırarak literatüre katkıda bulunulacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of psychoactive substances is a global problem that countries are struggling with. Substance use, which is increasing in the world, constitutes a serious and increasing risk in our country. In this thesis study, it was aimed to retrospectively examine the cases that admitted to Iğdır Dr. Nevruz Erez State Hospital with substance use/suspicion in the emergency department in 2023 and to compare the preliminary diagnoses and substance test results. The toxicological analysis results of the cases were statistically evaluated and it was determined that 94.4% (n=543) of the 575 cases were male, 5.6%(n=32) were female, and the majority of the cases, 16.3%(n=94), admitted to the hospital in December. It was observed that 46.4%(n=267) of the cases with substance use were between the ages of 25-34. The overall positivity rate of the cases was determined as 21.8%(n=126). It was found that 10.1% (n=58) of the cases used amphetamine alone, and amphetamine-cannabinoid combination was the most common type of multi- substance use with 3.8% (n=22). Within the scope of this study, which evaluated the applications with substance use/suspicion to the units where the first treatment is applied such as emergency services, concrete data on the substance use profile in the Eastern Anatolia Region of Türkiye were presented. In addition, with this thesis study, in which substance test results and preliminary diagnoses are compared, it is envisaged that this study will contribute to the literature by providing data to both Forensic Nursing and Emergency Services related to Forensic Toxicology.