Örgütsel bağlılığın işten ayrılma niyeti ve iş karşıtı davranışlar üzerine etkisi: Havacılık sektöründe bir araştırma
The impact of organizational commitment on intent to leave and counterproductive work behavior: A research on aviation sector
- Tez No: 490889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA YAŞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşen dünyada uluslararası ticaretin artması, bilişim, iletişim ve ulaşım teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü gelişmeler hızlı, güvenli ve konforlu ulaşımın en avantajlı yolu olan havacılık ulaşım sektöründe müşteri sayılarında artışlar yaşanmasına neden olmuştur. Müşteri sayılarındaki artışlar ise bu sektördeki havacılık işletmeleri arasında rekabetin şiddetlenmesine ve bu sektördeki işletmelerin başta insan kaynakları olmak üzere tüm örgütsel kaynaklarını stratejik açıdan yönetme arayışlarına yönelmesine zemin hazırlamıştır. Böylece sektörde çalışanların örgütsel bağlılık gibi pozitif davranışlar geliştirmesine katkı sunacak; işten ayrılma niyeti ile iş karşıtı davranışlar gibi örgütsel verimliliği azaltan negatif çalışan davranışlarını terk etmesini sağlayacak akademik araştırmaların sayısı artmıştır. Temel amacı sivil havacılık yer hizmetleri işletmelerinde çalışanların üç boyutta oluşan örgütsel bağlılık davranışlarının, işten ayrılma niyeti ve iş karşıtı davranışlar üzerindeki etkisini tespit etmek olan bu araştırma nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın ilk üç bölümünde tezin konusuyla ilgili alan yazını incelenerek toplanan bilgiler ışığında araştırma hipotezleri geliştirildikten sonra, örneklem kütlesini Ankara Esenboğa havaalanı çalışanlarından 242 kişinin oluşturduğu örneklemin katılımıyla bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket formları aracılığıyla toplanan veriler SPSS ve AMOS programlarında güvenilirlik, geçerlilik ve doğrulayıcı analizler yardımıyla sınandıktan sonra araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırma hipotezlerinin testinde sırasıyla korelasyon ile YEM analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışanların örgütsel bağlılıklarının işten ayrılma ve iş karşıtı davranışlar üzerinde negatif yönde etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Sadece örgütsel bağlılığın devam alt boyutunun iş karşıtı davranışlar üzerinde herhangi bir etkisine araştırma sonucunda rastlanılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing international trade in the globalizing world as well as the rapid growth in information, communication, and transportation technologies have led to an increase in customer numbers in the aviation transportation sector, which is the most advantageous way of fast, safe, and comfortable transportation. The increase in the number of customers has laid the foundation for the intensification of competition among the aviation enterprises in this sector and the tendency of enterprises in this sector to search for strategic management of all organizational resources, especially human resources. Thus, the number of academic research that will contribute to the development of positive behaviors, such as organizational commitment and the ability to leave negative employee behaviors that reduce organizational productivity, such as Counterproductive Work Behavior and intent to leave, has increased. This research was conducted in combination with qualitative and quantitative research methods to determine the impacts of the three dimensions of organizational commitment behaviors of workers in civil aviation ground services on the intention to leave and the counterproductive work behavior. In the first three chapters of the research, the literature on the subject of the dissertation was examined and research hypotheses on the collected information were developed. A questionnaire was conducted with 242 samples from Ankara Esenboğa Airport employees. Research hypotheses have been tested after the data collected via questionnaire forms have been tested in SPSS and AMOS programs for the reliability, validity, and confirmatory analyses. In the test of research hypotheses, correlation, and SEM analysis were used respectively. Finally, as a result of the research, it was understood that the organizational commitment of the employees has negative effects on the intention to leave and counterproductive work behavior.