Mısır üniversitelerinde Yeni Türk Edebiyatı öğretimi ve bir izlence önerisi
Teaching New Turkish Literature in Egyptian universities and a curriculum suggestion
- Tez No: 897333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Mısır yükseköğretiminde Türk Dili ve Edebiyatı lisans öğretimi edebiyat fakülteleri bünyesindeki Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümünde yahut Türk Dilli ve Edebiyatı Bölümünde yapılmaktadır. Mısır ve Türkiye arasındaki güçlü tarihî ve kültürel bağlar bu bölümün açılmasının ve talep görmesinin en önemli gerekçesidir. Bundan dolayı Mısır'da Türkçenin, Türk edebiyatının, tarihinin ve kültürünün araştırılması; öğrenilip öğretilmesine dair sürekli artan bir ilgi vardır. Mısır Üniversitelerinde Yeni Türk Edebiyatı Öğretimi ve Bir İzlence Önerisi adlı bu çalışmada söz konusu bölüm içinde yer alan bilim dallarından biri olan Yeni Türk Edebiyatının Türkiye ve Mısır üniversitelerindeki öğretimi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Mısır'da yükseköğrenim düzeyinde Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi vermekte olan Ayn Şems, El-Ezher, Hilvan, İskenderiye, Kahire, Mansura, Suhac, Süveyş Kanalı ve Tanta Üniversiteleri olmak üzere 9 devlet üniversitesinin Yeni Türk Edebiyatı ders programları ve ders içerikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. 9 üniversite arasında müfredat birliği olmadığı için ilgili bilim dalının öğretimine dair bazı tutarsızlıkların ve standart dışılıkların olduğu tespit edilmiştir. Ardından Türkiye'de Türk Dili ve Edebiyatı öğretimi yapan ve bu alanda köklü bir akademik gelenek ile akademik kadroya sahip olan Ankara Hacı Bayram Veli, Atatürk, Ege ve İstanbul Üniversitelerinin müfredatlarındaki Yeni Türk Edebiyatı dersleri incelenmiş ve bu dersler üzerinden Mısır üniversitesindeki dersler için standartlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak bu mukayeseli incelemelerden hareketle Mısır üniversitelerinde işlenen sisteme uyacak bir şekilde Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin Yeni Türk Edebiyatı dersleri için bir ders izlencesi önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Egyptian higher education, Turkish Language and Literature is taught in the Department of Oriental Languages and Literature or the Department of Turkish Language and Literature within the faculties of literature. The strong historical and cultural connections between Egypt and Turkey are the most important reason for the opening of this department and the demand for it. Therefore, there is an ever-increasing interest in the study, learning and teaching of Turkish, Turkish literature, history and culture in Egypt. In this study titled“Teaching New Turkish Literature in Egyptian Universities and a Curriculum Suggestion”, the teaching of New Turkish Literature, which is one of the disciplines within the department in question, in Turkish and Egyptian universities is examined comparatively. The New Turkish Literature syllabi and course contents of 9 state universities, namely Ayn Shams, Al-Azhar, Hilwan, Alexandria, Cairo, Mansura, Suhaj, Suez Canal and Tanta Universities, which provide Turkish Language and Literature education at higher education level in Egypt, were examined in detail. Since there is no curriculum unity among 9 universities, it has been determined that there are some inconsistencies and non-standardization in the teaching of the related discipline. Then, the New Turkish Literature courses in the curricula of Ankara Hacı Bayram Veli, Atatürk, Ege and Istanbul Universities, which teach Turkish Language and Literature in Turkey and have a deep-rooted academic tradition and academic staff in this field, were examined and the standards for the courses at the Egyptian university were tried to be determined through these courses. Finally, based on these comparative examinations, a syllabus suggestion has been prepared for the New Turkish Literature program of Turkish Language and Literature departments in accordance with the system taught in Egyptian universities.