Matematik mentör öğretmenlerinin Mentör Öğretmen Mesleki Gelişim Programı (MÖGP) sürecinde mentörlük uygulamalarının incelenmesi
An examination of the mentoring practices of mathematics mentor teachers during the Mentor Teacher Professional Development Program (MÖGP)
- Tez No: 897363
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Öğretmenlik uygulaması, hizmet öncesi öğretmen eğitiminde öğretmen adayları için teori ile pratiğin buluştuğu kritik bir süreçtir. Bu süreçte öğretmen adaylarının gelişimine katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri uygulama okullarında onlara rehberlik eden mentör öğretmenlerdir. Mentörlük genel anlamda, deneyimli bir personelin daha az deneyimli bir personele rehberlik ettiği, mentörlük alan kişinin mesleki başarı ve kişisel gelişimine katkıda bulunan bir süreçtir. Öğretmen adaylarının mentörden en verimli şekilde yararlanabilmesi için, mentörün belirli niteliklere sahip olması ve mentörler için düzenlenen mesleki gelişim programlarının etkili bir şekilde hazırlanıp uygulanması gerektiği önemli görülmektedir. Literatür incelendiğinde ülkemizde mentör öğretmenlerin mesleki gelişim programları ile ilgili çalışmaların yeterli sayıda olmadığı ve mentörlük mesleki gelişim programlarının alan özelinde gerçekleştirilmediği görülmektedir. Bu araştırmanın amacı,“Etkili Alan Eğitimi Mentörlük Modeli (ETALEM)”çerçevesinde geliştirilen“Mentör Öğretmen Mesleki Gelişim Programı (MÖGP)”sürecinde matematik mentör öğretmenlerinin mentörlük uygulamalarını çeşitli boyutlarda incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak gerçekleştirilen bu araştırma, Trabzon'da 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında öğretmen adaylarına mentörlük yapan ve MÖGP'e katılan dört ortaöğretim matematik öğretmeni ve Trabzon'da bir devlet Üniversitesi'nde aynı eğitim döneminde Matematik Öğretmenliği programında son sınıfta öğrenim gören ve öğretmenlik uygulaması dersini alan 15 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcı mentör öğretmenler yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar, öğretmen adaylarının haftalık yansıtıcı raporları ve MÖGP programı boyunca araştırmacının alan notları kullanılmıştır. Bütün verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış, veriler ETALEM'in temalarına göre analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları; MÖGP sürecinin alana özgü öğretim açısından öğretmenlerin mentörlük uygulamalarının içeriğinin çeşitlenmesine ve niteliğinin artmasına olumlu katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Teaching practice is a critical process where theory and practice meet for prospective teachers in pre-service teacher education. One of the most important factors contributing to the development of teacher candidates in this process is the mentor teachers who guide them in practice schools. In general, mentoring is a process in which an experienced staff guides a less experienced staff, contributing to the professional success and personal development of the person receiving mentoring. In order for prospective teachers to benefit from the mentor in the most efficient way, it is considered important that the mentor has certain qualifications and that the professional development programs organized for mentors should be prepared and implemented effectively. When the literature is examined, it is seen that there are not enough studies related to the professional development programs of mentor teachers in our country and that the mentoring professional development programs are not carried out specifically in the field. The aim of this research is to examine the mentoring practices of mathematics mentor teachers in various dimensions during the“Mentor Teacher Professional Development Program (MÖGP)”process developed within the framework of the“Effective Field Education Mentoring Model (ETALEM)”. This research, carried out as a case study from qualitative research methods, was conducted with four secondary mathematics teachers who mentored teacher candidates and participated in the MÖGP as part of the teaching practice course during the fall semester of the 2023-2024 academic year in Trabzon, and 15 students who studied in the final year of the Mathematics Teaching program at a state University in Trabzon during the same educational period and took the teaching practice course. Semi-structured interviews conducted by participating mentor teachers, weekly reflective reports of teacher candidates and field notes of the researcher throughout the MÖGP program were used as data collection tools in the research. The content analysis method was used in the analysis of all the data, the data were analyzed according to the themes of ETALEM. The results of the research; It has been shown that the MÖGP process contributes positively to diversifying the content and increasing the quality of teachers' mentoring practices in terms of field-specific teaching.