Longitudinal emotion analysis with globem dataset
Globem veri seti ile boylamsal duygu analizi
  1. Tez No: 897372
  2. Yazar: ELİF YEŞİM KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM İLK DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS), pozitif ve negatif duyguyu ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir psikometrik ölçektir. Bu çalışmada, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS) puanlarını analiz etmek için Pyhsionet veri tabanından alınan GLOBEM mobil sensör verileri kullanılmıştır. Bu analiz için, marjinal ve doğrusal karma modeller gibi klasik istatistiksel yöntemler ve MERF, MERT ve REEMtree gibi makine öğrenimi yaklaşımları ve bunların stokastik varyantları kullanılmıştır. Sonuçlarımız, rastgele etki terimlerini içeren modellerin marjinal modelden çok daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle, R² sonuçlarının da gösterdiği gibi, MERF eğitim veri setinde en iyi tahmin performansını gösterirken, (S)MERF test veri setinde iyi performans göstermektedir. Bu sonuçlar, bireysel özelliklerin gelecekteki duygusal durumları uyku, fiziksel aktivite ve telefon kullanımı gibi faktörlerden daha fazla etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Positive and Negative Affect Schedule (PANAS) is a widely used psychometric scale to measure positive and negative affect. This study uses GLOBEM mobile sensing data from the Pyhsionet database to analyze the Positive and Negative Affect Schedules (PANAS) scores. For this analysis, classical statistical methods such as marginal and linear mixed models and machine learning approaches, including MERF, MERT, and REEMtree, along with their stochastic variants, are used. Our results indicate that models incorporating random effect terms outperform the marginal model. In particular, as shown by the R² results, MERF shows the best prediction performance on the training dataset, while (S)MERF performs well on the test dataset. These results suggest that individual traits substantially impact future emotional states more than factors such as sleep, physical activity, and phone use.