Cyclodextrin containing random copolymers: Synthesis, self-assembly and utilization as drug carriers
Siklodekstrin içeren rastgele kopolimerler: Sentezleri, kendi kendine bir araya gelmeleri ve ilaç taşıma sistemi olarak kullanılmaları
  1. Tez No: 897434
  2. Yazar: ATA GİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda redoks duyarlı ilaç taşıma sistemleri, hedefe yönelik tedavi için güçlü ve çok yönlü bir yöntem olarak öne çıkmıştır. Polimerik nanopartiküller, tümörlerde seçici birikimi sağlamak için artırılmış geçiş ve tutunma etkisinden yararlanabilirken (pasif hedefleme), ek hedefleme yöntemleri, ilaç konsantrasyonlarını hedef bölgelere yoğunlaştırarak bu partiküllerin etkilerini artırır. Geleneksel olarak, β-siklodekstrinler, yüksek suda çözünürlük verimliliği sayesinde ilaç komplekslemesinde kullanılmıştır; ancak, bu moleküllerin disülfid bağları kullanılarak polimer omurgalarına entegre edilmesi, polimerik ilaç taşıma sistemlerine yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu tezde, disülfid-fonksiyonel β-siklodekstrinler, OEGMeMA ile geri dönüşümlü ekleme-parçalanma zincir transferi polimerizasyon mekanizması kullanılarak polimerize edilmiş ve bu sayede rastgele kopolimerler oluşturulmuştur. Bu kendi kendine montaj süreci, hidrofobik ilaç moleküllerinin kapsüllenmesini kolaylaştırır ve onların sulu çözünürlüğünü artırır. Ortaya çıkan redoks duyarlı nanopartiküller, kanserli dokularda seçici olarak birikebilir ve bu dokulardaki artan glutatyon konsantrasyonlarına maruz kaldığında, disülfid bağları koparak sürekli bir ilaç salım profili sağlar.
Özet (Çeviri)
Redox-responsive drug delivery systems have been a hot topic in recent years, as they have proven to be a robust and versatile method for targeted delivery. While polymeric nanoparticles can be employed to exploit the enhanced permeation and retention effect to selectively accumulate in tumors (passive targeting), further targeting improves drug concentrations at target sites, enhancing the effects of these particles. Traditionally, β-cyclodextrins (β-CDs) have been used for drug complexation due to their high solubilization efficiency; however, integrating them into polymer backbones using disulfide linkages offers a novel approach to polymeric drug delivery. In this thesis, disulfide-functionalized β-CDs are polymerized with oligo(ethylene glycol) methyl ether methacrylate (OEGMeMA) through a reversible addition-fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization mechanism to yield random copolymers that self-assemble into redox-responsive nanoparticles. This self-assembly process facilitates the encapsulation of hydrophobic drug molecules and increases their aqueous solubility. The resulting redox-responsive nanoparticles are capable of providing a sustained drug release profile through the cleavage of disulfide linkages upon exposure to elevated glutathione (GSH) concentrations.