Kemalettin Tuğcu'nun 'Kuklacı' ve 'Yer Altında Bir Şehir' adlı eserlerinde söz varlığı incelemesi
Vocabulary study in Kemalettin Tuğcu's works called 'Kuklacı' 'Yer Altında Bir Şehir'
- Tez No: 897440
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÜRÜN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Söz varlığı, bir dilin içinde yer alan sözcüklerin bütününü kapsamaktadır. Söz varlığı; o dili kullanan toplumların, geçmişten günümüze taşıdığı bilgi birikimlerini, yaşayış biçimini, kültürünü, dini inançlarını ve düşünce tarzlarını yansıttığı bir sistemler bütünüdür. Kemalettin Tuğcu'ya ait“Kuklacı”ve“Yer Altında Bir Şehir”adlı iki eserin söz varlığı açısından incelenmeye çalışılmıştır. Söz varlığı incelenirken Doğan Aksan'ın“Türkçenin Sözvarlığı”kitabında yapılan tasnifinden yararlanılmıştır. Söz varlığı ögeleri her bir kitap için; deyim, atasözü, ikileme, kalıp ifade (ilişkili sözler),argo ve kaba söz, yabancı sözcük ve terimler olarak incelenmiştir. Söz varlığı ögeleri tespit edilip tanık cümleleriyle kullanım sıklıkları birlikte tablolar hâlinde gösterilmiştir. Girişte problem durumu, araştırmanın amacı ve önemi yer almaktadır. İkinci bölümde söz varlığını oluşturan ögeler, yapılan bazı çalışmalar ve Kemalettin Tuğcu'nun hayatı yer almaktadır. Üçüncü bölümde, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi, verilerin analizinde betimsel analiz modeli kullanılmıştır. Dördüncü bölümde, incelenen iki eserde tespit edilen söz varlığı ögeleri tanık cümleleriyle ve kullanım sıklıkları ile birlikte sunulmuştur.“Kuklacı”kitabı söz varlığı ögeleri; deyim (24), atasözü (2), ikileme altı başlık altında incelemeye tabi olup toplamda (114), kalıp ifade(21), terim (59), argo (12) ve yabancı sözcük (551) yedi farklı dil ve bu sözcüklerin kullanım sıklıklarıyla (2282) olarak tespit edilmiştir.“Yer Altında Bir Şehir”kitabı söz varlığı ögeleri; deyim (73), atasözü (1), kalıp ifade (44), terim (153), argo (4), ikileme altı başlık altında incelemeye tabi olup toplamda (277) ve yabancı sözcük (441) yedi farklı dil ve bu sözcüklerin kullanım sıklıklarıyla (3466) olarak tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde, Kemalettin Tuğcu'ya ait olan iki kitapta deyimler, ikilemeler, terimler, kalıp ifadeler ve yabancı sözcük açısından zengin olduğu sonucuna varılmıştır. İncelenen iki kitapta atasözü açısından yeterli seviyede olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, iki kitabın söz varlığı ögeleri açısından değerli kaynaklar olduğu; deyimler, terimler, kalıp sözler ve ikileme öğretiminde bu iki kaynaktan yararlanılabilir. İncelenen iki kitap ilköğretim ikinci kademe öğrencilerine tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary includes all the words in a language.Vocabulary; It is a set of systems that reflect the knowledge, lifestyle, culture, religious beliefs and ways of thinking of the societies that use thar language from past to present. In thir study, two Works by Kemalettin Tuğcu, named“Kuklacı”and“Yer Altında Bir Şehir”, were tried to be examined in terms of vacabulary. While examining the vocabulary, Doğan Aksan's classification in his book“Turkish Vocabulary”was used.Vocabulary items for each book; Idioms, proverbs, reduplications, formalic expressions(related words),slang and vulgar words,foreign words and terms were examined.Vocabulary elements were identified and their freguency of use with witness sentences were shown in tables. The introdustion includes the problem situation and the purpose of the resarch.In the second part, the elements that make up the vocabulary, some studies, the life of Kemalettin Tuğcu and the summary of two works that are the subject of the study are included. In the third part, the document review method, one of the qualitive resarch methots, and descriptive analysis model were used to analyze the data.In the fourth chapter,the vocabulary items identified in the two works examined are presented withtheir witness sentences and their frequency of use. Vocabulary elements of the book“Kuklacı”; It is subject to analysis under six heading: idioms (24), proverb (2), reduclation (114), formulaic expression (21), term (59), slang (12) and foreign words (551) in seven different languages and the usage of these words. Their freuqency was determind was determined as (2282). Vocabulary elements of the book“Yer Altında Bir Şehir”;It is subject to examination under six heading: idiom (73), proverb (1), formulaic expression (44), term (153), slang (4) reduplicaion, and a totalof (277) and foreign words (441) in seven differeent languages and the usage of these words. Their frequency was determined as (3466). İn the conclusion section, it was concluded that the two boks belonging to Kemalettin Tuğcu are rich in idioms, redeplucations, terms, formulaic expressions and foreign words.It was determined that the two boks examined were at a sufficent level in terms of proverbs. At the end of the study,it was concluded that the two boks are valuable sourcesin terms of vocabulary elemnets: These two sources can be used in teaching idioms,terms, phrases and reduplication. The two boks examined can be recommended to secondary school students.