Türkiye-Azerbaycan kültürel yakınlığının bankacılık yansıması: PASHA Bank Türkiye örneği
Reflection of Turkiye-Azerbaijan cultural proximity: A case study of PASHA Bank Turkey
- Tez No: 897480
- Danışmanlar: DR. NABAT GARAKHANOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Farklı akademik çalışmalarda bugüne kadar genellikle Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin siyasi, ekonomik, enerji ve askeri yönleri ele alınmaktadır. Literatür çalışmaları göstermektedir ki ilişkilerde kullanılan“bir millet iki devlet”deyimi vb. ifadeler duygusal kabul edilmektedir. Bu ilişkilerin temelinde ortak bir geçmişin, ortak kültürel değerlerin ve ortak inançların varlığını kabul etsek bile bu boyutların akademik çalışmalarda fazla yeri yoktur. Bu çalışma Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde kültürel olgunun yerini ele almayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla tez çalışmasının esas amacı Türkiye-Azerbaycan ikili ilişkilerinde kültürün sosyal düzeyde yalnızca duygusal bir boyut mu oluşturduğunu, yoksa ilişkilerin siyasi yönünü ve diğer yönlerini etkileyip etkilemediğini belirlemektir. Çalışma konusu hakkında şu ana kadar yapılan bilimsel araştırmaların sayısı az ve yetersizdir. Ayrıca, çalışmaların çoğunda kültürel ilişkilere yönelik yalnızca tek bir döneme ilişkin veriler incelenmiş, ikili ilişkileri incelerken durumun tarihsel yönü çok fazla ele alınmamış ve bu ilişkiler herhangi bir teorik temele dayandırılmamıştır. Bu sebeple, çalışmada Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde kültürel olgunun yeri teorik temellere dayandırılmış ve konuyla ilgili olabildiğince farklı kaynaklara yer verilmiştir. Aslında kültürel ilişkilerin devletlerarası ilişkiler üzerindeki etkisi dünyada en çok incelenen konulardan biri değildir. Bu çalışmalarda ilişkilerin siyasi, ekonomik ve askeri yönleri daha çok tercih edilmektedir. Bu çalışmalardan farklı olarak, tez konumuzda, kültürel olguyla ancak uluslararası ilişkilerde“yumuşak güç”kavramının öneminin artmasıyla ve Soğuk Savaş sonrası uluslararası ilişkilerde doğan yeni yaklaşımlar bağlamında Türkiye-Azerbaycan ilişkileri tartışılmaktadır. Türkiye-Azerbaycan kültürel yakınlığının bankacılık yansıması olarak PASHA Bank Türkiye örneği incelenmektedir. Türkiye'deki yatırım kararı stratejisiyle beraber PASHA Bank'ın sponsor olarak katkı sağladığı organizasyonlarla Türkiye-Azerbaycan kültürel yakınlaşmasına yönelik aktiviteler detaylandırılmakta ve bankanın finansal sinerjiyi nasıl sanatsal ve kültürel boyuta taşıdığı anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Different academic studies have generally addressed the political, economic, energy and military aspects of Azerbaijan-Turkey relations to date. Literature studies show that the expressions such as“one nation, two states”and similar expressions used in relations are considered emotional. Even if we accept the existence of a common past, common cultural values, common beliefs and other common facts underlying these relations, these dimensions do not have much place in academic studies. ven if we accept the existence of a common past, common cultural values and common beliefs underlying these relations, these dimensions do not have much place in academic studies. This study aims to address the place of cultural phenomena in Turkey-Azerbaijan relations. Therefore, the main purpose of the thesis is to determine whether culture constitutes only an emotional dimension at the social level in Turkey-Azerbaijan bilateral relations or whether it affects the political aspect and other aspects of relations. The number of scientific studies conducted on the subject of the study so far is small and insufficient. In addition, in most studies, data on cultural relations for only a single period has been examined, the historical aspect of the situation has not been addressed much while examining bilateral relations and these relations have not been based on any theoretical basis. For this reason, the place of cultural phenomena in Turkey-Azerbaijan relations has been based on theoretical basis and as many different sources on the subject have been included. In fact, the impact of cultural relations on interstate relations is not one of the most studied subjects in the world. In these studies, the political, economic and military aspects of relations are preferred more. Unlike these studies, in our thesis topic, Turkey-Azerbaijan relations are discussed with the cultural phenomenon, but in the context of the increasing importance of the concept of“soft power”in international relations and new approaches emerging in international relations after the Cold War. PASHA Bank Turkey example is examined as a banking reflection of Turkey-Azerbaijan cultural closeness. Along with the investment decision strategy in Turkey, activities aimed at Turkey-Azerbaijan cultural closeness with organizations that PASHA Bank contributes to as a sponsor are detailed and how the bank carries financial synergy to the artistic and cultural dimension is explained.