Q metodunda farklı döndürme yöntemleri ile öğretmen adaylarının psikolojik dayanıklılıklarının incelenmesi
Examining pre-service teachers' psychological resilience with different rotation methods in Q method
  1. Tez No: 897517
  2. Yazar: MUHAMMET İZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada Q metodunda farklı döndürme yöntemleri ile öğretmen adaylarının psikolojik dayanıklılıkları incelenmiş ve veriler analiz edilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır Çalışma bir üniversitenin eğitim fakültesinde öğrenimine devam eden Türkçe, İngilizce, Sınıf ve İlköğretim Matematik öğretmenliği programındaki 50 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Temel Bileşenler Analizi ve Elle döndürme sonucunda 4 faktörlü ve grubun %80'e yakının bir faktör altında toplandığı bir yapı ortaya çıkmıştır. Uygulanan Varimax döndürme sonucunda da 4 faktörlü bir yapı orta çıkmıştır ve 10 katılımcı herhangi bir gruba dahil olmamıştır. Temel Bileşenler Analizi, Elle döndürme ve Varimax döndürme sonuçları; katılımcıların Q dizgileri ve ortaya çıkan faktörler göz önünde bulundurularak karşılaştırılmış ve çalışmaya Varimax döndürme ile devam edilmiştir. Katılımcıların okudukları program, kaçıncı sınıfta okudukları, yaşadıkları yer ve cinsiyet değişkenlerine göre dağılımları incelenmiş ve faktörler arasında bu değişkenler açısından anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Öğretmen adaylarının psikolojik dayanıklılık alt boyutlarına ilişkin ağırlıklı ortalamaları incelendiğinde tüm faktörler için Aile Uyumu ve Gelecek Algısı boyutlarının en yüksek ortalamaya sahip olduğu, Sosyal Kaynaklar ve Sosyal Yeterlilik boyutlarının ise en düşük ortalamaya sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, psychological resilience of pre-service teachers was examined with different rotation methods in Q method and the results were compared by analyzing the data. The study was conducted with 50 pre-service teachers in Turkish, English, Elementary School and Mathematics teaching programs at a university's faculty of education. As a result of Principal Component Analysis and manual rotation, a 4-factor structure emerged in which almost 80% of the group was gathered under one factor and 10 participants were not included in any group. Considering the results of Principal Component Analysis, manual and varimax rotation, participant Q strings, and the factors that emerged, the study was conducted using Varimax rotation. The distribution of the participants according to department, grade, residence and gender variables were examined and no significant difference was observed between the factors in terms of these variables. When pre-service teachers' weighted averages for the psychological resilience sub-dimensions were analyzed, and it was found that the dimensions of Family Harmony and Future Perception had the highest averages across all factors, while the dimensions of Social Resources and Social Competence had the lowest averages.