Beden eğitimi öğretmenlerinde psikolojik esnekliğin psikolojik sağlamlığı belirlemedeki rolü
The role of psychological resilience in determining psychological resilience in physical education and sports teachers
  1. Tez No: 897525
  2. Yazar: ERKAN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Öğretmenler akademik konuları öğretmenin yanı sıra, motivasyon sağlayan, karakter şekillendiren ve yaşam değerlerini aşılayan rol modellerdir. Öğretmenlik mesleği, kendini adamışlık, ilgi, yüksek iletişim becerileri ve büyük duygusal yatırım gerektiren bir meslek olmakla birlikte, yorgunluk veya tükenmişlik koşullarına karşı savunmasızdır. Zayıf öğretmen performansı, aynı zamanda sınıf yönetimi becerilerini etkiler, problemli davranışların artmasına ve öğrenci başarısının düşmesine neden olur ve öğretmen devamsızlığını etkiler. Psikolojik olarak sağlam olan öğretmenler bir ülkenin eğitim sistemine önemli katkılar yapacak ve zor koşullarda hayatta kalmaya, değişime daha kolay uyum sağlamaya eğilimli olacaklardır.Buradan hareketle bu çalışmanın amacı beden eğitimi öğretmenlerinde psikolojik esnekliğin psikolojik sağlamlığı belirlemedeki rolünü incelemektir. Araştırma, ilişkisel araştırma deseninde tasarlanmıştır.Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışan Beden Eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemi, kolaylıkla bulunabileni örnekleme ile belirlenen 245 (% 54,9)'i kadın 201 (% 45,1)'i erkek öğretmen olmak üzere toplam 446 öğretmen oluşturmaktadır. Veri analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, psikolojik esneklik ölçeğinin alt boyutları olan benliğe bağlamsal bakış ve değerler doğrultusunda davranış psikolojik sağlamlığın anlamlı yordayıcısı olarak bulunmazken, diğer alt boyutların psikolojik sağlamlığı anlamlı olarak yordadığı görülmektedir.Çalışmamızın diğer bulgularına göre, öğretmenlerin psikolojik sağlamlık ve psikolojik esneklik puan ortalamalarının cinsiyete ve düzenli spor yapma değişkenine göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin psikolojik esneklik puan ortalamalarının medeni duruma göre farklılık göstermezken psikolojik sağlamlık puan ortalamalarının evli olanlar lehine farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.öğretmenlerin psikolojik esneklik puan ortalamalarının mesleki kıdeme göre farklılık göstermezken psikolojik sağlamlık puan ortalamalarının mesleki kıdeme göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, öğretmenlerin iyilik halindeki bir artış, öğrencilerin performansını artırabilir ve öğrencilerin performansındaki bir artış, öğretmenlerin iyilik halini artırabilir.
Özet (Çeviri)
In addition to their responsibilities regarding the transmission of knowledge, teachers are expected to serve as role models, inspiring their students, guiding their moral development, and instilling values that will guide their students' lives. The teaching profession demands a high level of dedication, care, communication skills and emotional investment. However, it is susceptible to conditions that can lead to fatigue or burnout. Furthermore, suboptimal teacher performance has been linked to diminished classroom management skills, an increase in problematic student behaviour, and a decline in student achievement. Additionally, it has been associated with elevated rates of teacher absenteeism. Those with a sound psychological profile are more likely to make a significant contribution to a country's education system and to demonstrate resilience in the face of adversity and adaptability to change. The objective of this study is to examine the role of psychological flexibility in determining psychological resilience in physical education teachers. The research was designed according to a relational research design. The study sample comprises physical education and sports teachers employed in schools affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul during the 2023-2024 academic year. The sample comprises a total of 446 teachers, 245 (54.9%) of whom are female and 201 (45.1%) of whom are male. The sample was selected using convenience sampling. The data were analysed using an independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple linear regression analysis. The results of the study indicate that the sub-dimensions of the psychological resilience scale, namely the contextual view of self and behaviour in line with values, were not found to be significant predictors of psychological resilience. In contrast, the remaining sub-dimensions were identified as significant predictors of psychological resilience. Additionally, the study findings suggest that there was no significant difference in the mean scores of teachers' psychological resilience and psychological flexibility according to gender and regular sports practice. The mean scores of teachers' psychological resilience did not differ according to marital status. However, it was concluded that the mean scores of psychological resilience differed in favour of married teachers. The mean scores of teachers' psychological resilience did not differ according to professional seniority. However, it was concluded that the mean scores of psychological resilience differed according to professional seniority. Consequently, an increase in teachers' well-being can improve students' performance, and an increase in students' performance can improve teachers' well-being.