Ergenlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna eşlik eden problemli internet kullanımında emosyonel disregülasyon ve ebeveyn tutumu
Emotional dysregulation and parental attitude in problematic internet use accompanying adolescents with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 676471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KARDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada duygu düzenleme güçlüğünün ve ebeveyn tutumunu internet bağımlılığına yatkın olan DEHB grubunu nasıl etkilediğini görmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırmanın örneklemi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi polikliniğine başvuran DSM-5 tanı kriterlerine göre DEHB tanısı alan 12-18 yaş aralığında bulunan 82 hastadan oluşturulmuştur. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik veri formu ve K-SADS klinisyen tarafından gönüllülere sorularak dolduruldu. Grupları oluşturmak için Young Bağımlılık Ölçeği, emosyonel disregülasyona bakmak için ise DERS ölçeği verilerek gönüllüler tarafından doldurulmuştur. Gönüllülerden elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan problemli internet kullanımı olan grupta MDB komorbiditesi %24,4 oranında (p=0,012), enürezis/enkoprezis birlikteliği ise %9,8 oranında (p=0,040) normal internet kullanımı olan gruba kıyasla anlamlı bulundu. Örneklemde DB tanısı alanların olguların %76,9'unun PİK grubunda yer almış olduğu ve bu sonucun istatistiksel olarak anlamlı olduğu söylenebilir. Young bağımlılık ölçeği puan artışı ve DEHB şiddeti ile emosyonel disregülasyonun doğru orantılı olarak arttığı bulundu. Ayrıca NİK grubundaki ergenlerin algıladıkları ebeveyn tutumlarının %56,1 oranında demokratik olduğu, PİK grubundakilerin %20 oranında ihmalkar algıladıkları sonucu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,003). Sonuç: DEHB'ye eşlik eden PİK olan ergenlerin ailelerinde, demokratik olmayan ebeveyn tutumlarının daha fazla olduğu ve bu ergenlerin daha fazla duygu düzenleme güçlükleri yaşadıkları sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar çalışmamızın hipotezlerini destekler niteliktedir. Anahtar Kelime: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Patolojik İnternet Kullanımı, Emosyonel Disregülasyon
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to see how emotion regulation difficulties and parental attitudes affect the ADHD group that is prone to internet addiction. Materials and Methods: The sample of the study was composed of 82 patients between the ages of 12-18 who were diagnosed with ADHD according to DSM-5 diagnostic criteria, who applied to Dicle University Medical Faculty Child Psychiatry outpatient clinic. As data collection tools, the sociodemographic data form and K-SADS were filled out by the clinician by asking the volunteers. The Young İnternet Addiction Scale was given to form the groups and the DERS scale was filled in by the volunteers to look at emotional dysregulation. The data obtained from the volunteers were analyzed with the SPSS program.Results: In the group with problematic internet use, MDD comorbidity was found to be 24,4% (p = 0.012) and enuresis / encopresis coexistence was found to be significant at 9,8%(p = 0.040) compared to the group with normal internet use. It can be said that 76,9% of the cases diagnosed with CD in the sample were included in the PIU group and this result was statistically significant. It was found that emotional dysregulation increased in direct proportion with the increase in the Young's score and the severity of ADHD. In addition, it was found that the parental attitudes perceived by the adolescents in the NIU group were democratic at a rate of 56.1%, and that 20% of the PIK group perceived negligent (p = 0.003). Conclusion: It was concluded that the families of adolescents with PIU who accompany ADHD have more undemocratic parental attitudes and these adolescents have more difficulties in emotion regulation. These results support the hypotheses of our study. relationship between the severity of ADHD symptoms and internet use and parental attitudes.