2005 ve 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programlarının 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi
Examining the social studies curriculum in terms of 21st century skills
  1. Tez No: 897537
  2. Yazar: AHMED FURKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmada 2005 ve 2018 sosyal bilgiler öğretim programlarının 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi ve bu becerilerin her iki programda nasıl yer aldığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın veri toplama aşamasında 2005 ve 2018 öğretim programları kullanılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinin doküman analizi tekniği ile incelenerek bulguların analizinde betimsel analiz tercih edilmiştir. 2005 ve 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programlarının doküman analizi sürecinde Partnership for 21 Centurt Skill (P21) sınıflandırılması temele alınarak hazırlanan rubrik ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre Doküman analizi tekniğinin, betimsel analizine göre 2005 ve 2018 öğretim programlarında ağırlıklı olarak yer verilen 21. yüzyıl becerileri: Yaratıcılık ve inovasyon, iletişim ve işbirliği, sosyal ve kültürlerarası beceriler ve eleştirel düşünme ve problem çözme becerileridir. En az yer verilen 21. yüzyıl becerileri ise esneklik ve uyum, medya okuryazarlığı, bilgi okuryazarlığı ve bilgi ve iletişim teknolojileri okuryazarlıkları becerileridir. Programlar karşılaştırıldığında genel olarak araştırmanın sonucunda 2005 öğretim programında yetkinlikler ve özel amaç kısmında 2018 programına göre eksiklik olduğu görülmüştür. 2018 programının ise 2005'e göre ölçme ve değerlendirme kısmında yetersiz olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca iki farklı programdaki olumlu yönlerin birleştirilip, 21. yüzyıl becerilerinin daha homojen dağılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the 2005 and 2018 social studies curriculum in terms of 21st century skills and to determine how these skills are included in both programs. For data collection, the 2005 and 2018 curricula were utilized. The research employs qualitative research methods, specifically the document analysis technique, and descriptive analysis was chosen for the examination of findings. During the document analysis of the 2005 and 2018 social studies curricula, a rubric based on the Partnership for 21st Century Skills (P21) framework was used for analysis. According to the research findings, the document analysis technique revealed that the 21st-century skills most emphasized in the 2005 and 2018 curricula include creativity and innovation, communication and collaboration, social and cross-cultural skills, and critical thinking and problem-solving. The least emphasized 21st-century skills are flexibility and adaptability, media literacy, information literacy, and information and communication technology (ICT) literacy. When comparing the curricula, the study found that the 2005 curriculum lacks competencies and specific objectives compared to the 2018 curriculum. On the other hand, the 2018 curriculum was found to be insufficient in the assessment and evaluation section compared to the 2005 curriculum. It is suggested that the strengths of both curricula be combined to achieve a more balanced distribution of 21st-century skills.