Keman eğitiminde ebeveyn etkisinin incelenmesi
Investigation of parental influence in violin education
  1. Tez No: 897538
  2. Yazar: MERVE EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma keman eğitiminde ebeveyn etkisini performans yönünden inceleyerek öğrenci üzerinde bu etkinin başarı, eğitimde devamlılık, ev çalışmaları düzeni ve olumlu yönde kalıcı öğrenimini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ebeveyn katılımlı ve ebeveyn katılımsız şeklinde oluşturulan 4 öğrenci ve 4 anne, diğer bir grup 4 öğrenci şeklinde toplam 12 kişilik iki ayrı grup ile bireysel dersler yapılmıştır. Bu dersler Suzuki Metodu kaynağı öncülüğünde işlenerek, araştırmacı tarafından tasarlanıp uzman görüş ve onayları alınan performans değerlendirme formu ile ders sonlarında doldurulmuştur. Her ders video kayıt altında yapılarak, tekrar tekrar izleyip haftalık ders sonlarında formlar doldurulup yorumlar yapılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler de yorumlanıp eğitim süreci sonunda ebeveyn ve öğrenciler ile görüşmeler yapılarak sonuca ulaşılmıştır. 9 haftalık bireysel eğitim gözlemi yapılan bu çalışmada karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde durum analizi yöntemi kullanılmaktadır. Araştırma sonucunda keman eğitiminde ebeveyn katılımlı ve ebeveyn katılımsız grupların ders içi gözlemlerine göre bakıldığında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Ebeveyn katılımlı eğitimde belirlenen kriterlerde ebeveyn katılımsız eğitime göre ebeveyn etkisi gözle görülür olumlu bir fark oluşturmuştur. Bu farklar öğrencinin performans değerlendirmesinde derse hazırlık, teknik davranışlar ve müzikal davranışlar bakımından ebeveyn katılımlı eğitimin sonuçlarının daha yüksek ve olumlu bir ilerleyiş gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Haftalık derslerin takibinden hazır bulunuşluğa, geçmiş konuların tekrarından teknik davranışlara ve müzikal davranışların gözleminde ebeveyn katılımlı grup öğrencilerin ebeveyn katılımsız grup öğrencilerine göre başarılı olduğu ve kalıcı bir öğrenme gösterdikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the parental influence in violin education in terms of performance and to reveal the success, continuity in education, home study order and positive permanent learning of this effect on the student. Individual lessons were conducted with two separate groups of 12 students, one group of 4 students and 4 mothers and another group of 4 students, formed with and without parental participation. These lessons were taught under the guidance of the Suzuki Method source, and the performance evaluation form designed by the researcher and approved by the experts was completed at the end of the lessons. Each lesson was videotaped, and data were collected by watching the videotapes repeatedly, filling out the forms at the end of the weekly lessons, and making comments. The data were also interpreted and conclusions drawn by interviewing parents and students at the end of the educational process. A mixed-methods research design was used in this 9-week individualized classroom observation study. The case analysis method was used to analyze the data obtained. As a result of the research, it is seen that there is a significant difference between the classroom observations of the groups with and without parental participation in violin education. In the criteria determined in the education with parental participation, the parental effect created a noticeable positive difference compared to the education without parental participation. It was concluded that the results of the education with parental participation showed a higher and positive progress in terms of preparation for the lesson, technical behavior and musical behavior in the evaluation of the student's performance. In the observation of weekly lessons, readiness, repetition of past subjects, technical behaviors and musical behaviors, it was revealed that the students in the group with parental involvement were successful and showed a permanent learning compared to the students in the group without parental involvement.