İskenderun'daki kadın girişimcilere ilişkin durum analizi
Situation analysis for women entrepreneurs in İskenderun
  1. Tez No: 897544
  2. Yazar: HATİCE BOLAT VAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE VASFİYE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Geçmişten günümüze kadınların iş hayatında var olması, kendilerini göstermeleri ve seslerini duyurmaları, zaman zaman zorluklarla karşılaşmalarına neden olmuştur. İş hayatında iş yapış şekillerinin küçümsenmesi ve eğitim başta olmak üzere birçok konuda fırsat eşitliğini yakalayamamaları, girişimcilik yolculuklarında geçmişten itibaren kadınların yaşadığı durumlardandır. Geçmişte, kız çocuklarının eğitimini kısıtlayan, çocuk yaşta evlendirmeye zorlayan, tehdit eden ve şiddet uygulayan bakış açılarının varlığı, kadın girişimcilerin eğitim alarak, girişimcilik potansiyellerini ortaya koymalarına engel olmuştur. Bu engeller günümüzde büyük oranda azalarak, kız çocuklarının ve kadınların eğitimine ilişkin teşvik ve tedbirlerin artması, kadının eğitim, sosyal yaşam ve iş hayatında haklarına kavuşması ve kadın girişimcilerin sayısını artmasına neden olmuştur. Bu çalışma İskenderun'daki kadın girişimcilerin almış oldukları eğitim durumları ve girişimcilik potansiyellerine ilişkin durumlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada anket yönteminden faydalanılmıştır. İskenderun'daki kadın girişimciler çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Kadınların eğitim konusunda eksikliklerinin giderilmesi girişimcilik potansiyellerini geliştirebilmeleri adına önemli bir unsur olduğu görülmektedir. Çoğu genellikle küçük ölçekli işletmeye sahip olan kadın girişimcilerin girişimcilik potansiyellerini arttıracak eğitim eksikliklerinin giderecek gerekli desteklerin arttırılması önem arz etmektedir. Çalışma sonucunda, kadınların eğitim konusunda eksikliklerinin giderilmesi girişimcilik potansiyellerini geliştirebilmeleri adına önemli bir unsur olduğu görülmektedir. Çoğu genellikle küçük ölçekli işletmeye sahip olan kadın girişimcilerin girişimcilik potansiyellerini arttıracak eğitim eksikliklerinin giderecek gerekli desteklerin arttırılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the presence of women in business life, their showing themselves and making their voices heard have caused them to face difficulties from time to time. The underestimation of the way they do business in business life and their inability to achieve equality of opportunity in many issues, especially education, are among the situations in which women have experienced since the past on their entrepreneurial journeys. In the past, the existence of perspectives that restrict girls' education, force them to marry at a child age, threaten and use violence prevented women entrepreneurs from revealing their entrepreneurial potential by getting an education. These barriers have decreased significantly today, increasing incentives and measures related to the education of girls and women, achieving women's rights in education, social life and business life, and increasing the number of women entrepreneurs. This study aims to reveal the educational status of women entrepreneurs in Iskenderun and their status regarding their entrepreneurial potential. The survey method was used in the study. Women entrepreneurs in Iskenderun constitute the sample of the study. Women entrepreneurs in Iskenderun constitute the sample of the study. It is seen that the elimination of women's shortcomings in terms of education is an important element for them to develop their entrepreneurial potential. It is important to increase the necessary supports to eliminate the educational deficiencies that will increase the entrepreneurial potential of women entrepreneurs, most of whom usually own small-scale enterprises. As a result of the study, it is seen that the elimination of women's shortcomings in terms of education is an important element for them to develop their entrepreneurial potential. It is important to increase the necessary supports to eliminate the educational deficiencies that will increase the entrepreneurial potential of women entrepreneurs, most of whom usually own small-scale enterprises.