7. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik motivasyonlarının yaratıcı drama yoluyla geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Developing 7th grade students' motivation for Turkish course through creative drama: An action research
- Tez No: 897552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ÇARKIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Eğitimde öğrenciyi merkeze alan çağdaş eğitim yaklaşımlarından hareketle çeşitli stratejiler, teknik ve yöntemler geliştirilmiştir. Yaratıcı drama bu yöntemlerden biridir. Bireyin edinmesi gereken temel becerileri kazanmasında, hayata hazırlanmasında ve olumlu davranışlar geliştirmesinde etkili olan bir yöntemdir. Bu araştırmada 7. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik motivasyonlarının yaratıcı drama yöntemiyle artırılması amaçlanmıştır. Araştırma modeli olarak eylem araştırması kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu Gaziantep iline bağlı bir okulda bulunan 7. sınıf seviyesindeki 25 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın hazırlık ve uygulama süreci 2022-2023 eğitim-öğretim yılını kapsamaktadır. Araştırmada kullanılan nicel veri toplama aracı 'Ortaokul Öğrencilerinin Türkçe Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği 'dir. Ölçeğin ön test ve son test sonuçları SPSS programında analiz edilmiştir. Veri analizinde tek gruplu örneklem testleri kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları; öğrenci çalışma etkinlikleri, araştırmacı günlüğü ve görüşme formudur. Nitel veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlar içerik analizi ile betimlenmiştir. Araştırma sonunda ölçeğin ön test ve son test sonuçları arasında istatiksel anlamda anlamlı farklılık oluşmuştur. Yaratıcı drama yönteminin Türkçe dersine olan motivasyon düzeylerini anlamlı bir şekilde artırdığı gözlemlenmiştir. Öğrenci çalışma etkinlikleri ve araştırmacı günlüğünde uygulamanın öğrencilerin motivasyonlarına ve temel becerilerini geliştirmeye katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmede öğrencilerin yaratıcı drama yöntemiyle ilgili kendi gelişimlerine katkı sağlama yönünden olumlu yönde düşüncelerin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various strategies, techniques and methods are presented based on contemporary education solutions that center the student in education. Creative drama is one of the solutions. It is a method that is effective in the basic recovery of the individual, preparation for life, and development of positive behaviors. In this research, 7th grade students' deeply focused motivation towards Turkish is expanded by the creative drama method. Action research was used as the research model. The research group of the study consisted of 25 7th grade students in a school in Gaziantep province. The preparation and implementation process of the research covers the 2022-2023 academic year. The quantitative data collection tool used in the research is the 'Motivation Scale for Turkish Lessons of Secondary School Information'. The pretest and posttest results of the scale were analyzed by the SPSS program. One-group tests were used in data analysis. Qualitative data collection tools are student research participants, researcher diary and interview formula. The results obtained from qualitative data collection tools were described with content analysis. Throughout the research, statistically significant differences occur between the pre-test and post-test results of performance. It has been observed that the creative drama method significantly increases the motivation levels for Turkish language proficiency. In student study activities and researcher diaries, their motivation and the development of their contributions to basic characteristics were reached. In the interviews with the students, it was determined that there were positive aspects about the creative drama method that contributed to their own development.