İrfan gazetesi
- Tez No: 89756
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ OZETl İRFAN GAZETESİ Hasan Bulut Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Afyon Koeatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman Prof. Dr. Nejat Göyünç İrfan Gazetesi, Siverek'te 7 Mayıs 1923 tarihinde yayına başlayan bir gazetedir. 1928 yılına kadar Siverek'le hartada iki defa olarak çıkmıştır. Bu yıl içinde Urfa'ya taşınan İrfan, burada bir yıl çıktıktan sonra Halk Sesi Gazetesi ile birleşerek yayın hayatını noktalamıştır. Uzun bir aradan sonra 1959 yılında değişik bir kadro ile ikinci defa yayına başlayan İrfan, yayınını hala sürdürmektedir. İrfan, birinci döneminde halkçı, milliyetçi, devlet yanlısı bir politika takip etmiştir. İkinci dönemde zaman zaman hükümeti desteklemiş zaman zamanda eleştirmiştir. Belirli bir çizgi takip etmemekle birlikte millî çıkarlar konusunda hassasiyet göstermiştir. Gazetenin kurucusu ve 1929 yılına kadar sahibi Mehmet Siret Bayar'dır. Bayar, Mustafa Kemal hareketine yürekten inanan ve bu uğurda canla başla mücadele eden biridir. 1959'da ikinci kuruluşunu gerçekleştiren ve 1967'ye kadar sahibi olan kişi ise Selâhattin Timur'dur. Timur 1967'de gazeteyi Osman Güyüç'e devretmiştir. Halen Sahibi Osman Güyüç'tür. İrfan, sahiplerinin ideolojik görüşlerine göre yayın yapmıştır. İlk dönemde mutlak Atatürkçü bir çizgidedir. İkinci dönemde, Selâhattin Timur döneminde sol görüşü yansıtırken, Osman Güyüç devraldığından beri ılımlı bir politika sürdürmektedir.IV İrfan, bir gazeten beklenebilecek her türlü hizmeti halka sunmaya çalışmıştır. Özellikle birinci dönemde yaptığı hizmet büyüktür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The İrfan Newspaper was firstly published on 7 May 1923 in Siverek Until 1928 it was published twice a week in Siverek. It was moved to Urfa in that year. After pubhishing one year more it was unified with Halk Sesi and ceased to be published. After a long break period. With a different staff it was began publishing again and has been published since then 1959. In the first period, İrfan fallowed nationalist, populist and etatist policy. In the second period, sometimes it supported government and sometimes criticized it. Although it didn't follow clear and stable policy, it has always been sensitive to national interest. Faunder and owner of newspaper was Mehmet Siret Bayar until 1929. Bayar was an active and excited supporter of Mustafa Kemal's movement and he struggled for that movement. İrfan was founded secondly again by Selahattin Timur in 1959 and he was owner of İrfan until 1967 In 1967, Timur trensfered the newspaper to Osman Güyüç. Güyüç is still owner of that newspaper. İrfan was pubhished in accordence with its owners ideological view. In the first period, it was absulutely Kemalist. In the second period, during Selahattin Timur period, it reflects leftest view and since Osman Güyüç owned it. It has maintained moderate view. İrfan has always tried to serve to satisfy the needs and expectations related to newspaper. Especially in its first period, it played an important and significant role.