Ergenlerde risk almanın içsel kaynaklarının duygu düzenleme ve öznel iyi oluş ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between motives of risk taking, emotion regulation and subjective well-being in adolescents
  1. Tez No: 897580
  2. Yazar: ZEYNEP SARE TÜZGEN KONYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇARE SERTELİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; ergenlerde risk almanın içsel kaynaklarının duygu düzenleme ve öznel iyi oluş alt boyutları tarafından yordanma durumunun incelenmesidir. İlişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen araştırmanın katılımcı grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde 9., 10. ve 11. Sınıfta okuyan 14-18 yaş aralığında 291'i kız, 308'i erkek olmak üzere toplam 605 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Ergenlerde Risk Almanın İçsel Kaynakları Ölçeği”,“Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği”ve“Demografik Kayıt Formu”kullanılmıştır. Toplanan veriler okullarda kalem-kağıt testi olarak yüz yüze yapılmıştır. Verilerin analizi sırasında bağımsız örneklemler t-testi, basit ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Risk almanın içsel kaynaklarının cinsiyet ve sosyoekonomik durum değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Cinsiyet, içsel işlevsel duygu düzenleme ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme değişkenlerinin, risk almanın sorumsuz davranış kaynağını anlamlı bir şekilde yordadığı ve bu değişkenlerin toplam varyansın %22'sini açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the prediction of the motives of risk-taking by the sub-dimensions of emotion regulation and subjective well-being. The participant group of the study, conducted with the relational survey model, consists of a total of 605 high school students, including 291 girls and 308 boys, aged 14-18, studying in 9th, 10th, and 11th grades during the 2023-2024 academic year. To collect data, the“Motives of Risk-Taking Scale for Adolescents,”,“Emotion Regulation Scale for Adolescents,”,“Subjective Well-Being Scale for Adolescents,”and“Demographic Information Form”were used, and the data were collected through face-to-face pen-and-paper tests in schools. During the analysis of the data, independent samples t-test, simple and hierarchical regression analysis were used. It was found that the motives of risk-taking differ according to gender and socioeconomic status variables. It was observed that gender, internal functional emotion regulation, and external dysfunctional emotion regulation variables significantly predicted the irresponsible behavior motive of risk-taking, accounting for 22% of the total variance of these variables.