البنَى الأسلُوْبِية فيْ ديوان 'حجارة مِنْ سِجيْل' للشّاعر عُمَر بهاءُ الدّيْن الأَمِيْري: دراسة وصفية تحليلية
Şair Ömer Bahauddin el-Emirî'nin 'Hicâratun min Siccîl' adlı divanında üslup yapılar
- Tez No: 897584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİE MOHAMED MOHAMED HEFNY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmada şair Ömer Bahâuddîn el-Amîrî'nin 'Ḥicare Min Siccil' adlı divanında üslup yapıları ele alınmaktadır. Arap Devrimi'nden ve Filistin davasından bahseden şiirleri nedeniyle bilinen bir divandır. Divanı hiçbir araştırmacı ele almamış ve içindeki mevcut yapılara ve bunların üslup açısından önemine göre incelememiştir. Bu araştırmanın en önemli hedeflerinden biri, estetik noktalarını üslup açısından ortaya çıkarmak ve bunları fonetik, anlamsal, sözdizimsel ve belaği olarak ele almaktır. Betimleyici ve analitik yaklaşımla araştırmacı, divandaki şiirlerdeki üslup göstergelerini tanımlamış ve şairin şiirlerinde yer alan bilgileri yorumlayarak nedenlerini bulmak amacıyla analiz etmiştir. Araştırmacı, divandaki şiirleri analiz etmiş ve üslup yapılarını tatbik ederek içlerindeki estetiği ortaya koymuştur. Araştırma, divandaki her bir üslup özelliğine ilişkin istatistikler yoluyla ve sonra da istatistiklerin sonuçlarını kesin, sistematik bir şekilde analiz ederek şairin divanındaki ayırt edici üslup özelliklerini tespit etmiştir. Araştırmacının ulaştığı en göze çarpan sonuçlar arasında şiirsel müzik, lugavi delalet, gramer yapısı ve belaği güzellik açısından üslup yapılarının hassas bir şekilde kullanıldığı, bu yapıları kullanması, konuyla ilgili içindeki duygu ve hisleri ifade etmek için olduğu, şiirsel kanıtlarının çoğu, Arap topraklarındaki Filistin'de meydana gelen olaylardan kaynaklandığı ve şiirleriyle acısını ve Filistin halkının haklarını yeniden tesis edecek yeni bir şafak umudunu dile getirdiği sayılabilir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the stylistic structures of the poet“Omar Bahaa' Al-Din Al-Amiri”in his collection“Hijara Min Sijjeel (Stones of baked clay)”, which is a well-known collection, his poems came to mention the Arab revolution for the sake of the Palestinian case. No researcher has previously dealt with this collection and studied it stylistically according to the structures presented in it and their importance from the stylistic aspect. One of the most prominent aims of this research is to reveal the places of beauty from a stylistic perspective, and to tackle them phonetically, semantically, structurally and rhetorically through the descriptive analytical approach. The researcher described the stylistic phenomena in the collection poems and analyzed the information contained in order to interpret them and know their causes. The researcher analyzed the poems of the collection and showed the places of beauty in them through his applying of stylistic structures. The research revealed the distinctive stylistic characteristics in the poet's collection through counting of each stylistic feature in the collection and analyzing the results of the statistics in a precise systematic manner. One of the most prominent results that the researcher came out with is the precise employment of stylistic structures in terms of poetic music, linguistic significance, grammatical structure and rhetorical beauty. His employment of these structures came to express What is inside him of feelings and emotions related to this issue, most of his poetic evidences were emanating from the events taking place in the Arab Palestine land, so he expressed through his poems his pain and hope for the dawn of a new day that would restore the rights of the Palestinian people.