Çocukluk çağı travması sonrası gelişen travma sonrası büyüme, duygu düzenleme güçlüğü ve kendini açmanın ilişkisi
The relationship between post-traumatic growth, emotion regulation difficulty and self-disclosure after childhood trauma
- Tez No: 897587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travması sonrası gelişen travma sonrası büyüme, duygu düzenleme güçlüğü ve kendini açmanın ilişkisini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemiyle tasarlanan nicel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemi Türkiye genelinde 18-65 yaş aralığındaki araştırmaya katılan gönüllü bireylerden oluşmaktadır. Araştırma 600 kişiden oluşmaktadır. Araştırma da veri toplama aracı olarak kişisel bilgilendirme formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Travma Sonrası Büyüme Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-8, Kendini Açma Ölçeği (KAÖ) kullanılmıştır. Bu çalışmada araştırmanın amacına yönelik olarak korelasyon analizi, basit regresyon analizi ve çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılanların ölçekte yer alan cinsiyet ve medeni durum değişkenlerini grupları arasındaki fark tespiti için parametrik testlerden t testi, eğitim durumu ve psikolojik destek alma durumu değişkenlerinin grupları arasındaki farkın tespiti için parametrik testlerden ANOVA testi ile analiz edilerek karşılaştırmalar yapılmıştır. ANOVA testi sonucunda hangi gruplar arasında farklılık olduğunu tespit etmek için Post-Hoc testlerinden Tukey Testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda travma sonrası büyüme ile duygu düzenleme güçlüğü arasında (r=0,156) düşük düzeyde pozitif bir ilişki olduğu; travma sonrası büyüme ile kendini açma arasında (r=0,137) düşük düzeyde pozitif bir ilişki olduğu; çocukluk çağı travması ile duygu düzenleme güçlüğü arasında (r=0,396) orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu; çocukluk çağı travması ile kendini açma arasında (r=-0,282) düşük düzeyde negatif bir ilişki olduğu; duygu düzenleme güçlüğü ile kendini açma arasında (r=-0,297) düşük düzeyde negatif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relatıonshıp between post-traumatıc growth, emotıon regulatıon dıffıculty and self-dısclosure after chıldhood trauma. The research is a quantitative type research designed with the relational scanning method. The sample of the research consists of volunteer individuals participating in the research between the ages of 18-65 throughout Türkiye. The research consists of 600 people. Personal information form, Childhood Trauma Scale (CCTS), Post-Traumatic Growth Scale, Emotion Regulation Difficulty Scale-8, Self-Disclosure Scale (CAS) were used as data collection tools in the research. In this study, correlation analysis, simple regression analysis and multiple regression analysis were performed for the purpose of the research. Comparisons were made by analyzing the t test, one of the parametric tests, to determine the difference between the groups of the participants in the gender and marital status variables included in the scale, and by the ANOVA test, one of the parametric tests, to determine the difference between the groups in the variables of educational status and receiving psychological support. Tukey Test, one of the Post-Hoc tests, was used to determine which groups differed as a result of the ANOVA test. As a result of the study, there was a low-level positive relationship between post-traumatic growth and difficulty in emotion regulation (r = 0.156); There is a low-level positive relationship between post-traumatic growth and self-disclosure (r=0.137); There is a moderate positive relationship between childhood trauma and emotion regulation difficulties (r=0.396); There is a low level negative relationship between childhood trauma and self-disclosure (r=-0.282); It was observed that there was a low level negative relationship between difficulty in emotion regulation and self-disclosure (r=-0.297).