Farklı İngilizce yeterlik seviyelerindeki Türk üniversite öğrencilerinin Türkçe ve İngilizce açıklayıcı paragraflarındaki retorik yapıların araştırılması
Exploring the rhetorical patterns in Turkish and English expository paragraphs of Turkish university students with different proficiency levels in English
  1. Tez No: 897598
  2. Yazar: ÖZLEM KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı İngilizce yeterlik seviyelerindeki (Temel [Elementary], Orta [Intermediate] ve Orta Üstü [Upper-intermediate]) Türk üniversite öğrencileri tarafından yazılan Türkçe (L1) ve İngilizce (L2) açıklayıcı paragraflardaki retorik yapıları incelemek, farklı İngilizce yeterlik seviyelerindeki öğrencilerin retorik tercihlerindeki benzerlik ve farklılıkları araştırmak ve bu tercihlerin altında yatan olası nedenleri ortaya koymaktır. Bu amaçla, farklı yeterlik seviyelerinde İngilizce öğrenen 75 öğrenci (Temel:25, Orta:25, Orta-üstü:25) araştırmaya katılmıştır. Türkçe açıklayıcı paragraflardaki retorik tercihleri ve ana dilin ikinci dil üzerine olası etkilerini daha iyi anlayabilmek için Türkçe Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 25 öğrenci de çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın verileri çeşitli kaynaklardan elde edilmiştir: (i) Türkçe ve İngilizce açıklayıcı paragraflar, (ii) anketler, (iii) öğrencilerle yapılan çağrışım tekniğine dayalı görüşmeler ve (iv) okutmanlarla düzenlenen yarı yapılandırılmış görüşmeler. Çalışmanın teorik çerçevesi olarak Karşılaştırmalı/ Kültürlerarası Retorik benimsenmiştir. Öğrencilerin açıklayıcı paragrafları, paragrafların bütüncül organizasyon yapıları ve makro düzeydeki retorik yapıları açısından hem niteliksel hem de niceliksel olarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde MAXQDA programı kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, İngilizce yazma öğretimi, Müfredat Tasarımı, Materyal Geliştirme ve Türkçe yazma öğretimi alanlarına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the rhetorical patterns in Turkish (L1) and English (L2) expository paragraphs written by Turkish university students with different proficiency levels in English (i.e., Elementary, Intermediate, and Upper-Intermediate), to investigate commonalities and differences in rhetorical preferences of students with different proficiency levels, and to uncover the possible reasons behind student' rhetorical preferences. To achieve this aim, 75 English language learners from different proficiency levels (i.e., Elementary (n:25), Intermediate (n: 25), and Upper-intermediate (n: 25)) are included in the study. 25 native speakers of Turkish studying at the Department of Turkish Language Teaching are also involved in the study to better understand the rhetorical patterns used in Turkish expository paragraphs, and the possible influences of L1 on L2. The data of the study is obtained from multiple sources: (i) Turkish and English expository paragraphs, (ii) questionnaires, (iii) stimulated recalls with students, and (iv) semi-structured interviews with instructors. The study is conducted within the framework of Contrastive/Intercultural Rhetoric. The expository paragraphs of the students are analyzed both qualitatively and quantitatively in terms of the overall organization patterns and the macro-level rhetorical patterns in the paragraphs. MAXQDA is used for the data analysis. The findings of the research offer valuable implications for the teaching of L2 Writing, Curriculum Design, Materials Development, and for the teaching of L1 Writing.