Sosyal medya'da Filistine yönelik sansür uygulamaları: Facebook'taki Filistin içeriğinin kısıtlanması
Censorship practices against Palestine on social media: Restriction of Palestinian content on Facebook
- Tez No: 897673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA KAYA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İsrail, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne karadan, denizden ve havadan saldırılarını başlamaktadır. Bu çalışma, İsrail işgaline yönelik İsrail hikayesini pazarlama ve Filistin hikayesini karalamak amacıyla Filistin içeriğini kısıtlama girişimlerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır; elektronik sosyal medya politikaları çerçevesinde, özellikle Facebook'ta, bu platformların Filistin hesaplarına erişimi kısıtlamaya ve İsrail hesaplarını desteklemeye katkıda bulunduğu bir ortamda Araştırmacı, araştırma amaçları ve sorunlarını belirlemek için nitel yöntemi kullanarak içerik analizi yapmıştır. Çalışmada İsrail'e ait olan iki hesap ve Filistin'e ait olan bir hesap incelenmiştir. İsrail hesaplarına odaklanarak yapılan içerik analizine dayanmaktadır. Bu hesaplar İsrail ordusu sözcüsü Avichay Adraee'nin hesabı, Arapça konuşan İsrail hesabı ve Filistin hesabı olan Wafa hesabıdır. Bu hesaplardaki yayınları Aralık 2023'ten Mart 2024'e kadar üç ay boyunca takip etmiştir. İçerik analizi çalışmasının ulaştığı önemli sonuçlar aşağıdaki noktalarda özetlenebilir: Facebook yönetiminin Gazze olaylarıyla ilgili yayınlardan %19,4'ünü sildiği görülmektedir. İkinci ayda yaklaşık %24,2, üçüncü ayda ise yaklaşık %12 yayın silinmiştir. Facebook yönetiminin Filistin ulusal sayfalardaki yayınlara büyük ölçüde yanlı olduğunu göstermektedir, bu sayfalarda İsrail'in Filistin halkına saldırılarını, evleri ve hastaneleri yıkmasını, sivilleri öldürmesini gösteren yayınların büyük bir kısmının silindiği görülmektedir. Sonuçlar, Facebook yönetiminin İsrail propagandasını yayma eğiliminde olduğunu göstermektedir, İsrail'i barışçıl ve uyumlu bir ülke olarak göstermeye çalışırken Filistinlileri terörist ve eğitimsiz olarak sunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to uncover attempts to restrict Palestinian content in order to market the Israeli narrative of occupation and distort the Palestinian narrative within the framework of electronic social media policies, especially Facebook, which contribute to limiting audience access to Palestinian pages and accounts while supporting Israeli accounts. The researcher conducted the research by analyzing content using a qualitative approach for research purposes and issues. The study focused on the analysis of content, specifically two Israeli pages - the page of the Israeli army spokesperson Avichay Adraee and the page“Israel speaks Arabic,”as well as a Palestinian page called“Wafa.”The researcher tracked the posts on these pages for a period of three months from December 2023 to March 1, 2024. The key findings of the content analysis study can be summarized as follows: From the results in the table above, we see that Facebook deleted 19.4% of posts related to events in Gaza. In the second month, around 24.2% of posts were deleted, and in the third month, about 12% were deleted. This indicates a significant bias by Facebook towards posts on Palestinian national pages, where a large percentage of posts showing Israeli attacks on Palestinians, destruction of homes and hospitals, and killing of civilians were deleted. The results also showed bias by Facebook in promoting Israeli propaganda portraying Israel as a country of coexistence and peace, while depicting Palestinians as terrorists and uncivilized.