Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarından uzaklaşmanın Türkiye'deki insan hakları ihlallerine etkisi
The effect of divacing from the European Court of Human Rights decisions on human rights violations in Turkey
- Tez No: 897720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ BALKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye 1959 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) yargı yetkisini kabul etmiş olsa son yıllarda AİHM'in verdiği kararları uygulamak konusunda isteksiz davranmaktadır. Bu durum, Türkiye'nin Avrupalılaşma sürecine ve hukukun üstünlüğü ilkesine olan bağlılığının sorgulanmasına yol açmaktadır. Avrupalılaşma perspektifinden Türkiye'nin AİHM kararlarını uygulamama eğilimini inceleyen bu çalışma, 2000'li yılların başında, Türkiye'de insan hakları konusundaki mevzuatın ve kurumların Avrupa standartlarında gelişim gösterdiğini ancak son yıllarda bu standartlardan uzaklaşıldığını ortaya koymaktadır. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği ihlal kararları ve Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan yıllık raporların incelendiği bu çalışmada, Türkiye'nin AİHM kararlarından uzaklaştığı, Türkiye'de insan hakları ihlallerinin arttığı bu nedenle ülkenin insan hakları alanında Avrupalılaşma sürecinden uzaklaştığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Turkey accepted the jurisdiction of the European Court of Human Rights (ECtHR) in 1959, in recent years it has been reluctant to implement the ECtHR's judgments. This situation calls into question Turkey's commitment to the Europeanization process and the rule of law. This study, which examines Turkey's tendency not to implement ECtHR judgments from the perspective of Europeanization, reveals that in the early 2000s, Turkey's human rights legislation and institutions developed in line with European standards, but in recent years, Turkey has moved away from these standards. This study, which examines the violation decisions of the Constitutional Court and the annual reports published by the European Commission, emphasizes that Turkey has moved away from the ECtHR judgments, human rights violations have increased in Turkey, and therefore the country has moved away from the Europeanization process in the field of human rights.