Sorumlu liderlik, psikolojik güvenlik ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship between responsible leadership, psychological safety and organizational commitment
  1. Tez No: 897725
  2. Yazar: DİDEM DİNÇ ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA İNCİ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmada sorumlu liderlik, psikolojik güvenlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu kapsamda, örgütün en önemli unsurlarından birisi olan liderlerin, göstermiş olduğu modern sorumluluk davranışlarının, işletme içi paydaşlar olan işgörenlerin psikolojik güvenlik hissiyatları ve örgütsel bağlılık ile olan ilişkisi irdelenmektedir. Bu ilişkinin ölçülebilmesi için Balıkesir ilindeki özel sektör işletmeleri ile iletişime geçilmiş ve anket yapılmasına izin veren işletmelerden 264 kişiden oluşan örneklem elde edilmiştir. Çalışmanın anket soruları işletmelerin ilgili birimleri vasıtasıyla çalışanlara ulaştırılmış ve online olarak oluşturulan soruların cevaplanması talep edilmiştir. Analiz sonucunda işletme çalışanlarının algıladıkları sorumlu liderlik, psikolojik güvenlik hissiyatları ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Buna göre sorumlu liderliğin psikolojik güvenlik ve örgütsel bağlılık üzerinde etkili olduğu, psikolojik güvenliğin örgütsel bağlılık üzerinde etkili olduğu ve son olarak sorumlu liderliğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde psikolojik güvenliğin düzenleyici etkiye sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Elde edilen sonuçların ilgili literatüre katkı yapması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the relationship between responsible leadership, psychological safety and organizational commitment. In this context, the relationship between the modern responsibility behaviors of leaders, one of the most important elements of the organization, and the psychological security feelings and organizational commitment of employees, who are stakeholders within the business, is examined. To measure this relationship, contact was made with private sector companies in Balıkesir province, and a sample of 264 individuals was obtained from companies that permitted the survey. The survey questions of the study were delivered to the employees through the relevant units of the businesses and they were requested to answer the questions created online. As a result of the analysis, the relationship between responsible leadership, feelings of psychological security and organizational commitment levels perceived by business employees was revealed. According to this, it has been found that responsible leadership has an impact on psychological safety and organizational commitment, that psychological safety has an effect on organizational commitment, and finally, that psychological safety has a moderating role in the effect of responsible leadership on organizational commitment. It is aimed that the results obtained will contribute to the relevant literature.