Enkapsüle ahududu (Rubus idaeus L.) tozunun nugget kalite ve raf ömrü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of encapsulated raspberry (Rubus idaeus L.) powder on nugget quality and shelf life
- Tez No: 897779
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET İRFAN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, fosfatlı ve fosfatsız tavuk nugget üretiminde enkapsüle ahududu tozunun (EAT) kullanılabilirliği ile kalite ve raf ömrü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle taze kırmızı ahududu (Rubus idaeus L.) sularından maltodekstrin (12-16 DE; %40,0, m/m) kullanılarak EAT üretilmiş ve çeşitli kalite özellikleri (antioksidan aktivite, toplam antosiyanin, toplam fenolikler, renk, nem ve pH) belirlenmiştir. Daha sonra farklı oranlarda fosfat (%0,0, %0,3) ve EAT (%0,0, %0,5, %1,0) kullanılarak altı farklı grup tavuk nugget üretilerek MAP'lanmış (%40 CO2 + %60 N2) ve 2,0±0,5 °C'ta 120 gün depolanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of encapsulated raspberry powder (ERP) in the production of phosphated and phosphate-free chicken nuggets and its effects on quality and shelf life were investigated. Raspberry powders encapsulated by spray drying using maltodextrin (12-16 DE; 40.0%, m/m) were used in nugget production, various quality characteristics (antioxidant activity, total anthocyanin, total phenolics, color, moisture and pH) of the produced ERP were determined. Then, six different groups of chicken nuggets were produced using different rates of phosphate (0.0%, 0.3%) and ERP (0.0%, 0.5%, 1.0%) and MAP (40% CO2 + 60% N2) and stored at 2.0±0.5 °C for 120 days.