Harezm Türkçesinde bitki ve hayvanlarla ilgili söz varlığının incelenmesi
An analysis of the vocabulary related to plants and animals in Khwarezmian Turkish
- Tez No: 897899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Harezm Türkçesi, Orta Asya'nın kültürel zenginliğini yansıtan önemli bir dildir. Bu dildeki bitki ve hayvanlarla ilgili söz varlığı, o dönemin çevresel ve kültürel koşullarının bir yansımasıdır. Çalışma, Harezm Türkçesi'ndeki metinlerin incelenmesine dayanmaktadır. Metinlerin analizi, bitki ve hayvanlarla ilgili söz varlığının sıkça geçtiği eserlerin belirlenmesini ve bu söz varlığının kullanım sıklığının ve çeşitliliğinin değerlendirilmesini içermektedir. Harezm Türkçesi eserlerinden seçilmiş metinler üzerinde eser bazlı bir çalışma yürütülmüş, bitki ve hayvanlarla ilgili söz varlığı derlenip sınıflandırılmış ve her bir eserin sonunda bu söz varlığının türleri, kökenleri ve kullanım sıklıkları analiz edilmiştir. Toplamda 622 kelime incelenmiş ve yapılan analizlerle Harezm Türkçesi eserlerinde bitki ve hayvanlarla ilgili söz varlığı çerçevesi ortaya konmuştur. Bu çalışma, Harezm Türkçesi'nin doğal çevresi, kültürel mirası ve dil özellikleri ile olan ilişkilerini daha iyi anlamamıza katkı sağlayacaktır...
Özet (Çeviri)
Khwarezmian Turkic is an important language reflecting the cultural richness of Central Asia. The lexical inventory related to plants and animals in this language is a reflection of the environmental and cultural conditions of that period. The study is based on the examination of texts in Khwarezmian Turkic. The analysis of texts involves determining the works where the lexical inventory related to plants and animals is frequently encountered, as well as evaluating the frequency and diversity of this lexical inventory. A work-based study was conducted on selected texts from Khwarezmian Turkic literature, where the lexical inventory related to plants and animals was compiled, classified, and analyzed for types, origins, and frequency of usage at the end of each work. A total of 622 words were examined, and through the analyses conducted, the framework of lexical inventory related to plants and animals in Khwarezmian Turkic works has been established. This study contribute to a better understanding of the relations of Khwarezmian Turkish with its naturel environment, cultural heritage and linguistic features.