The impact of perceived brand globalness on credibility and purchase intention
Algılanan marka küreselliğinin güvenilirlik ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 897941
  2. Yazar: ABDULRAZAQ HADI ABDULRAHEEM ALABDWAIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Iraklı tüketiciler arasında markaların satın alma niyetini şekillendirmede marka küreselliğinin etkisini araştırmaktadır. Ayrıca bu çalışma aynı zamanda marka güvenilirliğinin, marka küreselliği ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiye nasıl aracılık ettiğini de incelemektedir. Araştırmanın bağımsız değişkeni marka küreselliği, bağımlı değişkeni ise satın alma niyeti olup, marka güvenilirliği aracı olarak kullanılmıştır. Anket veri toplama aracı olarak kullanılmış ve 405 kişi katılmıştır. SMART PLS istatistiksel yazılımı analizler için kullanılmıştır. Sonuç olarak, marka küreselliğinin markaların güvenilirliğini olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca marka güvenilirliği satın alma niyetini olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu çalışma, güvenilirliğin küresellik ve satın alma niyeti bağlantısına aracılık ettiğini de doğrulamaktadır. Çalışma, marka yöneticileri için uygulamaya yönelik çıkarımları tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work explores the impact of brand globalness in shaping the purchase intention of the brands among Iraqi consumers. Moreover, this study also look how brand credibility mediates the association between brand globalness and purchase intention. The independent variable of the study is brand globalness and the study's dependent variable is purchase intention, while brand credibility is used as the mediator. The questionnaire was used as a data-gathering tool, and 405 people participated. The PLS-SEM is used as statistical software. The result displays that brand globalness influences the credibility of the brands positively and significantly. Moreover, brand credibility influences the purchase intention positively and significantly. In addition, the study also confirms that credibility mediates the globalness and purchase intention nexus. The study discusses practical implications for brand managers.