Hiperandrojenizmi olan hastalarda vücut kompozisyonlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of body composition and anthropometric measurements in patients with hyperandrogenism
- Tez No: 897969
- Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Hiperandrojenizmin prepubertal çocuklarda kemik yaşının ilerlemesine sebep olması, somatik gelişimin hızlanması ve santral puberte prekoksu tetiklemesi ve metabolik sendrom gelişme riskini arttırması nedeniyle dikkatli izlenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda hiperandrojenizmi olan olgularının vücut kompozisyonlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi, ayrıca hiperandrojenizmin vücut sıvı-yağ kompozisyonuna etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif vaka-kontrol çalışmasıdır. Çalışmamıza yapılan tetkikler sonucunda yeni tanı alan prematür pubarş hastaları veya daha önceden pubarş tanısı almış ve puberteye girmemiş takipte olan 43 kız hasta ve benzer demografik özellikleri taşıyan sağlıklı 43 kız birey dahil edildi. Katılımcıların demografik, biyokimyasal, radyolojik ve biyoelektrik empedans analiz (BEA) sonuçları analiz edildi. Bulgular: Hasta grubunda vücut ağırlığı ortancası, boy, kemik yaşı, kalça çevresi ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksek saptandı. Yapılan biyoelektrik empedans ölçümlerinde hasta grubunda yağsız vücut kütlesi, sıvı miktarı, mineral miktarı ortalaması kontrole göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Açlık insülin ve HOMA-IR (Homeostatic Model Assessment-insulin resistance) kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda yüksek saptanmasına rağmen iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Hasta ve kontrol grubunda metabolik sendrom saptanmadı. DHEAS artışı kemik yaşını lineer olarak arttırdığı saptandı. Hiperandrojenizmi sağlıklı kontrollerden ayırmada kemik yaşının en etkili belirteç olduğu saptandı. Sonuç: Hiperandrojenizm kız çocuklarda sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığında vücut ağırlığı, boy, kemik yaşı, kalça çevresi, yağsız vücut kütlesi, sıvı miktarı ve mineral miktarını arttırmaktadır. Hiperandrojenizmli hastaların takiplerinde kemik yaşı güvenle kullanılabilir. Prematür pubarş izleminde hipertansiyon, insülin direnci, dislipidemi, obezite gibi metabolik sendrom bileşenlerine ve polikistik over sendromuna yatkınlık doğurmakta olup takip gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The accelerated somatic development, central precocious puberty, bone age advancement in prepubertal children, and increased risk of metabolic syndrome are all reasons why hyperandrogenism needs to be closely monitored. Our study's objectives were to assess the anthropometric data and body composition of hyperandrogenism patients as well as the impact of hyperandrogenism on the fluid-fat composition of the body. Materials and Methods: Retrospective case-control research is what our study does. Our study included 43 healthy female individuals with similar demographic characteristics, 43 female patients who were previously diagnosed with pubarche and were under follow-up not started of puberty, and 43 premature pubarche patients who were newly diagnosed as a result of the examinations. An analysis was conducted on the participant's biochemical, radiological, demographic, and bioelectrical impedance analysis (BIA). Results: It was found that the patient group's hip circumference average, height, bone age, and median body weight were all statistically considerably higher than those of the control group. Lean body mass, fluid volume, and mineral content were all shown to be considerably higher in the patient group as compared to the control group in bioelectrical impedance studies. There was no statistically significant difference found between the two groups, despite the fact that the patient group's fasting insulin and HOMA-IR (Homeostatic Model Assessment-insulin resistance) levels were greater than those of the control group. The patient and control groups did not exhibit any signs of metabolic syndrome. Bone age increases linearly with increased DHEAS. The best indicator for differentiating hyperandrogenism from healthy controls was found to be bone age. Conclusion: In comparison to healthy kids, hyperandrogenism causes an increase in body weight, height, bone age, hip circumference, lean body mass, fluid and mineral content in girls. In the follow-up of patients with hyperandrogenism, bone age can be utilized safely. Follow-up is necessary since premature pubarche increases the risk of developing metabolic syndrome conditions such obesity, dyslipidemia, insulin resistance, hypertension, and polycystic ovarian syndrome.