4-6 yaş arası çocukların ilkokula hazırbulunuşluk düzeyleri ile ebeveynlerinin riskli oyuna izin verme durumlarının incelenmesi
Examining the school readiness levels of 4-to-6 year old children and their parents' allowance for risky play
  1. Tez No: 898066
  2. Yazar: AYHAN SAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL TUBA ŞAHİN SAK, DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖNEREN ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4-6 yaş arası çocukların ilkokula hazırbulunuşluk düzeyleri ile ebeveynlerinin riskli oyuna izin verme durumlarının incelenmesidir. Tarama modelinde hazırlanan çalışmanın örneklemini, Van ili merkez ilçelerindeki (Tuşba, İpekyolu ve Edremit) okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş aralığındaki 420 çocuk ve 420 ebeveyn oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Sak ve Yorgun (2024) tarafından hazırlanan Gelişimsel İlkokula Hazırbulunuşluk Ölçeği-Kısa Formu ve Ünüvar ve Kanyılmaz (2017) tarafından geliştirilen 4-6 Yaş Çocukları İçin Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda, 4-6 yaş arası çocukların ilkokula hazırbulunuşluk düzeyleri ile ebeveynlerinin riskli oyuna izin verme durumları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca çocukların ilkokula hazırbulunuşluk düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu ve çocukların kardeş sayısına ve anne-babaların eğitim durumlarına, yaşlarına ve evlilik sürelerine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, ebeveynlerin riskli oyuna izin verme durumlarının düşük olduğu ve çocuğun okul öncesi eğitim alma süresine ve anne-babaların eğitim durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the school readiness levels of 4-to-6-year-old children and their parents' allowance for risky play. The sample of this survey model consisted of 420 four-to-six-year-old children attending preschool institutions in the central districts of Van (Tuşba, İpekyolu and Edremit) and their parents. The data were collected with the personal information form prepared by the researcher, the Developmental Primary School Readiness Scale-Short Form prepared by Sak and Yorgun (2024) and the Risky Game Allowance Scale for 4-6 Years Children developed by Ünüvar ve Kanyılmaz (2017). As a result of the study, a positive and significant relationship was found between the primary school readiness levels of children and their parents' allowance for risky play. It was also determined that children's readiness levels for primary school were high and that there was a statistically significant difference in their readiness levels based on the number of siblings of the children, and the educational status, ages and duration of marriage of parents. Moreover, parents' allowance for risky play was low, and it differed based on the child's duration of attending preschool education and the educational status of the parents.