Gebelerin COVID-19 hastalığından korkma durumlarıyla gebelik stresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pregnant people's fear of COVID-19 disease and pregnancy stress
- Tez No: 898102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL CAMBAZ ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gebelerin COVID-19 hastalığında korkma durumuyla gebelik stresi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç-yöntem: Araştırmanın evrenini bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı olan gebeler oluşturmaktadır (N:320). Araştırmanın örneklemini ise 27.12.2022-27.08.2023 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan, araştırmaya katılmayı kabul eden eden gebelerden oluşmaktadır (n:210). Bulgular: Araştırmaya dahil olan gebelerin yaş ortalaması 29,0±5,52, %53,3'ünün gebelik haftasının 25 hafta ve üzerinde olduğu bulunmuştur. Gebelerin COVID-19 Korku ölçeği puan ortalaması 21,63±0,70 olduğu ve COVID-19 korkularının orta düzeyde olduğu söylenebilir. Gebelerin stres ölçeği toplam puan ortalaması ise; 52,15±25,85 olduğu tespit edimiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between pregnant women's fear of COVID-19 disease and pregnancy stress. Material-method: The population of the study consists of pregnant women registered in a Family Health Center (N: 320). The sample of the study consists of pregnant women who met the inclusion criteria and agreed to participate in the research between 27.12.2022-27.08.2023 (n: 210). Results: The average age of the pregnant women included in the study was 29,0±5,52, and 53,3% of them had a gestational age of 25 weeks or more. It can be said that the average score of the pregnant women on the COVID-19 Fear Scale is 21,63±0,70 and their fear of COVID-19 is at a medium level. The stress scale total score average of pregnant women is; It was found to be 52,15±25,85.