Güvenlikleştirme Bağlamında 11 Eylül Sonrası ABD'nin Ortadoğu Politikası
USA's Middle East policy after september 11 in the context of securitization
- Tez No: 898129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN ÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
11 Eylül 2001 terör saldırıları ABD'nin güvenlik anlayışında bir değişim meydana getirmiştir. Soğuk Savaş döneminde komünizmi tehdit olarak algılayan ABD, 11 Eylül saldırılarının ardından terörizme karşı savaş başlatmıştır. ABD 11 Eylül 2001 terör saldırısıyla güvenlik tarihinde yeni bir sürece girerek, tehdit algılamalarını da bu olaya dayandırarak şekillendirmiştir. 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarının ardından ABD'nin Ortadoğu politikası, güvenlikleştirme kavramı çerçevesinde yeniden şekillenmiştir. 11 Eylül 2001 tarihinden sonra ABD güvenlik algılamalarında gittiği değişikliklerle birlikte kendisine yönelebilecek tehditleri önceden tespit edip ortadan kaldırmaya yönelik politikalar izlemeye başlamıştır. Bu dönemde, terörizmle mücadele ve ulusal güvenlik tehditleri ve algılamaları ABD'nin bölgedeki stratejik kararlarını belirleyen temel unsurlar haline gelmiştir. ABD, güvenlikleştirme yaklaşımını benimseyerek, terör ve terör örgütleriyle mücadele adı altında bölgesel ve yerel askeri müdahaleler ve güvenlik iş birliklerini artırmıştır. Irak ve Afganistan'a yönelik askeri harekâtlar, bu stratejinin en somut örnekleri olarak öne çıkmaktadır. Ortadoğu'da ekonomik ve ticari çıkarları, enerji güvenliğinin sağlanması, İsrail'in güvenliği, ABD'nin güvenliği ve terörle mücadele gibi çıkarları bulunan ABD, 11 Eylül sonrası güvenlikleştirme politikalarını kullanarak Ortadoğu'da varlığını artırmıştır. İran nükleer sorunu, Suriye krizi, Arap Baharı süreci ve İsrail-Filistin meselesi bu bağlamda değerlendirilmektedir. Tezin amacı 11 Eylül sonrası ABD'nin güvenlikleştirme politikalarının, ABD'nin Ortadoğu'daki hedefleri ve uygulamaları üzerindeki etkilerinin analiz edilmesidir. Bu çalışma, güvenlikleştirme çerçevesinde 11 Eylül sonrası ABD'nin Ortadoğu politikasının nasıl dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Çalışmanın hipotezi, ABD'nin 11 Eylül sonrası güvenlikleştirme politikalarını araçsallaştırarak Ortadoğu'daki çıkarlarını devam ettirdiği iddiasıdır. Bu kapsamda ABD 11 Eylül saldırılarının ardından güvenlikleştirmeyi araçsallaştırarak Ortadoğu'daki çıkarlarını devam ettirmiş ve Ortadoğu'da askeri varlığını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The terrorist attacks of September 11, 2001 brought about a change in the US's understanding of security. The US, which perceived communism as a threat during the Cold War, launched a war against terrorism following the September 11 attacks. The US entered a new period in its security history with the September 11, 2001 terrorist attack and shaped its threat perceptions based on this event. Following the terrorist attacks of September 11, 2001, the US's Middle East policy was reshaped within the framework of the concept of securitization. Following the changes in its security perceptions after September 11, 2001, the US began to pursue policies aimed at identifying and eliminating threats that could be directed at it in advance. During this period, combating terrorism and national security threats and perceptions became the fundamental elements determining the US's strategic decisions in the region. By adopting the securitization approach, the US increased regional and local military interventions and security cooperation under the name of combating terrorism and terrorist organizations. The military operations against Iraq and Afghanistan stand out as the most concrete examples of this strategy. The USA, which has economic and commercial interests in the Middle East, energy security, Israel's security, the security of the USA and the fight against terrorism, has increased its presence in the Middle East by using securitization policies after September 11. The Iranian nuclear issue, the Syrian crisis, the Arab Spring process and the Israel-Palestine issue are evaluated in this context. The aim of the thesis is to analyze the effects of the USA's securitization policies after September 11 on the USA's goals and practices in the Middle East. This study reveals how the USA's Middle East policy has transformed after September 11 within the framework of securitization. The hypothesis of the study is that the USA has continued its interests in the Middle East by instrumentalizing the securitization policies after September 11. In this context, the USA has continued its interests in the Middle East by instrumentalizing securitization after the September 11 attacks and increased its military presence in the Middle East.