Genelleştirilmiş Korteweg-de vrıes (KdV) tipli denklemler
Generalized Korteweg-de vries (KdV) type equations
  1. Tez No: 898130
  2. Yazar: ESMA KADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ DAĞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, lineer olmayan kısmi türevli KdV, Schamel, Schamel-KdV, Modifiye- Benjamin-Bona-Mahony ve Benjamin-Bona-Mahony gibi beş farklı denklemi içinde barındıran üçüncü mertebeden lineer olmayan integrallenebilen genel bir denklem verilmiştir. Verilen bu üçüncü merteben kısmi türevli lineer olmayan denklem basit bir dönüşüm yardımıyla yine üçüncü merteben lineer olmayan adi türevli bir denkleme dönüştürülmüştür. İki kez integre edilerek birinci merteben değişkenlerine ayrılabilen bir denkleme indirgenmiştir. Genel halde elde edilen bu değişkenlerine ayrılabilen denklemin integrasyonunda eliptik bir integrale ulaşılmış ancak genel durumda çözüm bilinen elemanter fonksiyonlar türünden elde edilememiştir. Elde edilen bu eliptik tip integral ise bazı özel durumlarda çözülmüş Schamel-KdV, Schamel, KdV, Modifiye- Benjamin-Bona-Mahony ve Benjamin-Bona-Mahony denkleminin tam çözümlerine yine eliptik tip integraller yardımıyla ulaşılmıştır. Elde edilen çözümlerden bazılarının farklı parametreler için ayrıntılı ve karşılaştırmalı grafikleri iki ve üç boyutta çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a third order integrable non-linear general equation is given, which includes five different equations such as non-linear partial differential KdV, Schamel, Schamel- KdV, Modified-Benjamin-Bona-Mahony and Benjamin-Bona-Mahony equation. By using a simple transformation, this given third order non-linear partial differential equation was transformed into a non-linear third order ordinary differential equation. It was reduced to an equation that can be integrated twice and separated into first order variables. An elliptic integral was achieved in the integration of the equation that can be separated into these variables obtained in the general case, but in the general case the solution could not be obtained from the known elementary functions. In some special cases the exact solutions of Schamel-KdV, Schamel, KdV, Modified-Benjamin-Bona- Mahony and Benjamin-Bona-Mahony equations were reached with the help of elliptic type integrals. Detailed and comparative graphs of some of the obtained solutions for different parameters were drawn in two and three dimensions.