Spontan ve yardımlı gebelikte maternal oksidatif stres ve vasküler endotelyal büyüme faktörü: Karşılaştırmalı bir çalışma
Maternal oxidative stress and vascular endothelial growth factor in spontaneous and assisted pregnancy: A comparative study
- Tez No: 898152
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. ASMAA KADHİM GATEA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yardımcı üreme teknolojisi, öncelikle kısırlıkla mücadele etmek için kullanılan; ART, intrauterin tohumlama, in vitro fertilizasyon (IVF), Rahim içi tohumlama (IUI) ve diğer teknikler gibi tıbbi prosedürleri içerir. Bu çalışmaya hamileliğin ilk üç ayındaki 150 hamile kadın ve görünüşe göre sağlıklı hamile olmayan 50 kadın dahil edilmiştir. Buna bağlı olarak, yardımlı hamileliğin farklı gruplarında vasküler endotelyal hormon (VEGH), Oksidatif stres ve bazı eser elementlerin seviyeleri ölçülmüştür. Sonuçlar, çalışılan farklı hamile gruplarda hamile olmayanlara (NP) kıyasla serum VEGF'sinde oldukça anlamlı bir artış olduğunu ve IUI ile IVF arasında bir fark olmadığını göstermektedir. İstatistiksel analiz, VEGF serum seviyeleri ile yaş veya vücut kitle indeksindeki (BMI) artış arasında anlamlı olmayan bir ilişki olduğunu göstermiştir. NP'li gebe grupları arasında serum Kalsiyum (Ca) ve Selenyum (Se) düzeylerinde anlamlı bir azalma vardır. Serum Bakır (Cu) ve Çinko (Zn) anlamlı olmayan bir değişiklik göstermiştir. Yaş grupları ve BMI ile farklı gebe grupları arasında anlamlı olmayan bir fark belirlenmiş, ancak serum Se düzeyi BMI ile anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir. Antioksidan serumu, hamile gruplarda NP'ye kıyasla önemli bir azalma göstermiştir. Oksidatif stres önemli ölçüde artarken, farklı hamile grupları arasında yaş ve BMI açısından da anlamlı olmayan bir fark vardır
Özet (Çeviri)
Assisted reproductive technology is primarily used to combat infertility; ART includes medical procedures such as intrauterine insemination, in vitro fertilization (IVF), Intrauterine insemination (IUI) and other techniques. This study included 150 pregnant women in the first trimester of pregnancy and 50 apparently healthy non-pregnant women. Accordingly, the levels of vascular endothelial hormone (VEGH), Oxidative stress and some trace elements were measured in different groups of assisted pregnancy. The results show a highly significant increase in serum VEGF compared to non-pregnant (NP) in the different pregnant groups studied and no difference between IUI and IVF. Statistical analysis showed a non-significant association between VEGF serum levels and increase in age or body mass index (BMI). There is a significant decrease in serum Calcium (Ca) and Selenium (Se) levels among pregnant NP groups. Serum Copper (Cu) and Zinc (Zn) showed a non-significant change. A non-significant difference was determined between different pregnant groups with age groups and BMI, but a significant decrease was detected in serum Se level with BMI. Antioxidant serum showed a significant decrease compared to NP in the pregnant groups. While oxidative stress increases significantly, there is also a non-significant difference in age and BMI between different pregnant groups