Homogenization-based computational design and two-scale performance optimization of electroactive structures
Elektroaktif yapıların türdeşleme temelli hesaplamalı tasarımı ve iki ölçekli davranış eniyilemesi
  1. Tez No: 898151
  2. Yazar: BERKAN DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Geliştirilmiş özelliklere sahip makroskopik malzemeler ve yapılar, katı mekaniği bağlamında kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Aktif bileşenlere sahip mikroyapılı malzemelerin avantajları kaynaklarda bildirilmiştir. Ayarlanabilir mikroyapılar göz önüne alındığında, bu tür malzemelerin daha ilginç özellikleri dış uyaranlar dayatılarak elde edilebilir. Bu çalışmanın nihai amacı, piezoelektrik bileşenlere sahip yapıların zamanla değişen makroskopik gerilme tepkisini ve davranışını aktif olarak kontrol etmek için türdeşleme temelli hesaplamalı tasarım sistemi oluşturmaktır. Bu sistem, mikroyapının üzerine uygulanan makroskopik elektrik alanın zamanla uyarlanması ve makroskopik katının üzerine uygulanan makroskopik elektrik potansiyelinin zamana göre değişiminin kontrol edilmesi ile gerçekleştirilir. Bahsedilen periyodik mikroyapının, sadece topolojisi değil, aynı zamanda anizotropik malzeme yönelimini ve birim hücre geometrisini de içeren kapsamlı bir tasarım uzayında eniyilemesi sağlanmıştır. Zamanla değişen mekanik özellikleri yakalamak için eniyileme uzayını zenginleştirmek amacıyla, davranış değişkenleri olarak adlandırılan ek eniyileme değişkenleri geliştirilmiştir. Mikroyapının ayrıklı yapısı ve hedeflenen mekanik davranışın elde edilme doğruluğu temel alınarak, bu sistemin sınırlarını denetlemek için geniş kapsamlı sayısal soruşturmalar yürütülmüştür. Bahsedilen bütün hesaplar, bu çalışmaya ait paralel hesaplama içeren C++ tabanlı sonlu elemanlar (SE) programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Macroscopic materials and structures with enhanced characteristics have been extensively studied in the context of solid mechanics. The advantages of microstructured materials with active constituents have been reported in the literature. In view of tunable microstructures, further intriguing traits of such materials can be achieved through imposing external stimuli. The ultimate goal of the present study is to establish a homogenization-based computational design framework to actively control the time-varying macroscopic stress response and behavior of structures with piezoelectric constituents. This is accomplished by temporally adapting the macroscopic electric field enforced on a microstructure and controlling the time-variation of the macroscopic electric potential imposed on a macroscopic solid. This periodic microstructure is optimized in a nonrestrictive design space that embodies not only the topology, but also anisotropic material orientation and the unit cell geometry. In order to enrich the optimization space to capture the intriguing time-varying mechanical aspects, additional optimization variables, namely performance variables, are developed. Extensive numerical investigations are conducted to test the limits of this framework based on the discreteness of the microstructure and the accurateness of attaining the targeted mechanical behavior. The overall computational work is implemented through a parallel C++-based in-house FE program.