Üniversite öğrencilerinde teknoloji bağımlılığı, duygu düzenleme güçlüğü ve sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between technology addiction, difficulty in emotion regulation and sociotropic-autonomic personality traits in university students
  1. Tez No: 898167
  2. Yazar: AHSENNUR İŞLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada teknoloji bağımlılığı, duygu düzenleme güçlüğü ve sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak teknoloji bağımlılığı, duygu düzenleme güçlüğü ve sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri arasındaki daha sonra ise temel değişkenler ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. İlişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen bu araştırmada kolayda örnekleme yöntemi ile üniversite öğrencilerden oluşan 430 katılımcı örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırma verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Sosyotropi-Otonomi Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizi için ANOVA, Bağımsız Örneklem T-Testi, Pearson Korelasyon analizi, Basit Doğrusal Regresyon analizi ve Çoklu Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre teknoloji bağımlılığı ile duygu düzenleme güçlüğü ve sosyotropik kişilik özellikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlüğü ile sosyotropik kişilik özellikleri arasında pozitif yönde; otonomik kişilik özellikleri arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlüğü alt boyutlarından dürtü ve kabul etmeme ile sosyotropik kişilik özelliklerinin teknoloji bağımlılığı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir yordayıcı etkisi olduğu görülmüştür. Duygu düzenleme güçlüğü toplam puanın da teknoloji bağımlılığı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu ortaya konulan bulgular arasındadır. Bununla birlikte bazı demografik değişkenler ile temel değişkenler arasında da anlamlı ilişkiler olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between technology addiction, emotion dysregulation and sociotropic-autonomic personality traits. In line with this purpose, firstly, the relationships between technology addiction, emotion dysregulation and sociotropic-autonomic personality traits and then the relationships between basic variables and demographic variables were discussed. In this study, which was conducted with the relational survey model, 430 participants consisting of university students were determined as the sample with the convenience sampling method. The data were collected through Sociodemographic Information Form, Technology Addiction Scale, Difficulty in Emotion Regulation Scale and Sociotropy-Autonomy Scale. ANOVA, Independent Sample T-Test, Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis and Multiple Regression Analysis were used to analyze the data. According to the findings of the study, a significant positive relationship was found between technology addiction and emotion dysregulation and sociotropic personality traits. A significant positive relationship was found between difficulties in emotion regulation and sociotropic personality traits and a significant negative relationship was found between autonomic personality traits. Impulse and non-acceptance, which are sub-dimensions of emotion dysregulation, and sociotropic personality traits were found to have a significant positive predictive effect on technology addiction. It was also found that the total score of difficulties in emotion regulation had a significant positive effect on technology addiction. In addition, it was observed that there were significant relationships between some demographic variables and basic variables.