Hastaların hekime güvenini etkileyen faktörler: Sivas ili örneği
Factors affecting patients' trust physicians: Example of Sivas province
  1. Tez No: 898170
  2. Yazar: MELİSA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
2024, 74 sayfa Bu araştırmanın amacı, hastanelerin polikliniklerine başvuran hastaların hekime güven düzeyini etkileyen faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırma Sivas il merkezinde bulunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Sivas Numune Hastanesi ve Sivas'taki tek özel hastane olan Özel Sivas Medicana Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 01.02.2023-03.03.2023 tarihleri arasında adı geçen üç hastanenin tüm polikliniklerinde aynı hekime daha önce en az bir kez başvurmuş 18 yaş ve üzeri okur-yazar olan, görme, işitme, okuduğunu anlama gibi herhangi bir engeli bulunmayan bireyler oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini 753 kişi oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve“Wake Forest Hekime Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada Ölçeğin Türkçe geçerlik güvenirliği yapılmıştır. Ölçeğin tek faktör yedi maddeden oluşmaktadır ve beşli likert tipindedir. Verilerin analizi için SPSS 23 ve AMOS paket programları kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, katılımcıların hekime güven algı düzeyi yüksek bulunmuştur (X= 4,16). Ayrıca ortaokul ve ön lisans mezunu olanların aynı hekime birden çok kez başvuranların, hasta hekim iletişiminden memnuniyet düzeyi yüksek olanların, mevcut yaşam durumundan memnuniyet düzeyi yüksek olanların, kişisel sağlığına önem gösterenlerin ve Özel Medicana hastanesini tercih eden hastaların hekime güven algısı istatistiksel olarak anlamlı derece yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak çalışmada WFHGÖ'nün Türkçe'de kullanılabilecek yüksek derecede geçerlik güvenirliğe sahip bir ölçek olduğu saptanmıştır. Hastaların hekime güven düzeyi yüksek olarak saptanırken hekime güveni etkileyen bazı faktörlerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the level of trust in physicians of patients, visiting the outpatient clinics of hospitals. This descriptive and cross-sectional study was conducted in Sivas Cumhuriyet University Health Services Practice and Research Hospital, Sivas Numune Hospital and Private Medicana Hospital, which is the only private hospital in Sivas. The population of the study consisted of literate individuals aged 18 years and over, who had visited the same physician at least once before, in all outpatient clinics of the three hospitals between 01.02.2023-03.03.2023 and who did not have any disabilities such as vision, hearing, reading comprehension. The sample of the study consisted of 753 patients. Personal Information Form and“Wake Forest Physician Trust Scale”were used as data collection tools. Turkish validity and reliability of the scale was performed in the study. The single factor of the scale consists of seven items and is a five-point Likert type. SPSS 23 and AMOS package programs were used for data analysis. According to the findings of the study, the participants' perception level of trust in physicians was found to be high (X= 4.16). In addition, the perception of trust in physicians was found to be statistically significantly higher in those who graduated from secondary school and associate degree, those who applied to the same physician more than once, those who had a high level of satisfaction with patient-physician communication, those who had a high level of satisfaction with their current living situation, those who cared about their personal health, and patients who preferred Private Medicana Hospital (p0.05). As a result, it was determined that the WFPTS is a scale with a high degree of validity and reliability that can be used in Turkish. While the patients' level of trust in physicians was found to be high, it was concluded that there were some factors affecting trust in physicians. Recommendations were provided in line with the findings of the study.