Kongre turizmi, kongre organizasyonu ve Antalya bölgesinin kongre turizmi potansiyeli, sorunları ve gelecekteki beklentilerine yönelik bir araştırma
Congress tourism organization of congress and a research for future expectations, potantial and problems of congress tourism of Antalya region
  1. Tez No: 89823
  2. Yazar: BEYKAN ÇİZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Küreselleşen dünyada ulusal ve uluslararası kuruluşların sayılarının artması, bilimsel ve teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler paralelinde artan uzmanlaşma alanlarında bilgi alışverişi gereğinin doğması gibi nedenlerden dolayı düzenlenen toplantı sayılarında hızlı bir artış yaşanmıştır. Artan toplantı ihtiyacı ile birlikte ortaya çıkan, insanların, seyahat, konaklama ve diğer ihtiyaçları yeni bir turizm türünü ortaya çıkarmıştır. Bu tür kongre turizmidir. Kongre turizmine katılanların gelir ve kültür seviyelerinin yüksek olması, kongre turizminin etkilerinin genel turizme göre daha fazla olması sonucunu doğurur. Ayrıca kongrelerin genellikle turizm sezonunun yoğun olmadığı dönemlerde düzenlenmesi, turizmin mevsimlik özelliğinden uzaklaşarak yıl geneline yayılmasını sağlar. Dünyada turizm gelirlerinin % 25'ini kongre turizminden elde edilen gelirler oluşturmaktadır. Bu durum kongre turizminin ekonomik boyutunu ve kongre turizmden yeterinde pay sahibi olmanın önemini ortaya koymaktadır. Türk turizminin gelişimini sürdürmesi, dünya turizm pazarından daha fazla pay alabilmesi, ülkenin turizmini çeşitlendirmesi ile mümkün olabilir. Bu bağlamda, Kongre turizmi ülkemizde geliştirilmesi gereken öncelikli turizm türleri arasında ifade edilmektedir. Kongre organizasyonu ayrıntılı çalışmayı, yoğun hazırlık dönemini ve bilgi birikimini gerektirir. Bu nedenle kongre organizasyonlarının profesyonel kişi yada kuruluşlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada öncelikle kongre turizminin evrensel boyutları genel olarak incelenmiş, Türkiye'nin kongre pazarındaki mevcut durumu değerlendirilmiştir. Sonrasında kongre organizasyonu teknik bakımdan incelendikten sonra Antalya bölgesi uygulama alam olarak seçilmiş; bölgenin kongre turizmi potansiyeli, alt ve üstyapı yatırımları, konu ile ilgili organizasyonların çalışmaları, kısacası, sektörün zayıf ve kuvvetli yönleri uygulanan kapsamlı bir anket çalışmasının da yardımıyla ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, evrensel tecrübeler ışığında ve yerel beklentiler doğrultusunda sonuç ve öneriler olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of the reasons of the increase in the number of national and international institutions in the globalizing world, and in information exchange requirements in specialising fields in parallel with scientific and technological development, a rapid increase in the number of meeting was realised. Arising from meeting requirement, travelling, accommodation and other needs of people resulted in a new kind of tourism. This is called“Congress Tourism”. Since the participants have high income and culture levels, the effects of congress tourism are much more than that of general tourism. In addition to this, arranging congress in the periods that the tourism is not intensive, enables tourism extend to whole year giving up its seasonal characteristic. 25% of world tourism incomes consist of congress tourism. This situation puts forward the economical dimension of congress tourism and significance in having sufficient share from congress tourism. Sustainable development in Turkish tourism and more share from the world tourism can be possible by variety in the tourism of the country. In this connection, Congress Tourism is considered as one of the tourism kinds that should be developed in our country. Organisation of congress requires detailed study, intensive preparation period and knowledge accumulation. Thus, organisations of congress should be made by professional individuals and institutions. In this study, universal dimensions of congress tourism were examined; present situation of Turkish congress tourism was evaluated. Then organisation of congress was technically examined and Antalya region was chosen as the research area; the congress tourism potential of the region; infrastructure and superstructure investments; studies of organisations related with the subject; briefly, the weak and strong sides of the sector were put forward by the help of an extensive questionnaire. The data obtained in the light of universal experiences and local expectations, were pointed out as results and proposals.