Türk turizmi açısından yat limanlarının yeri ve önemi Burhaniye/İskele Yat Limanı örnek çalışması
The Place and importance of marinas in Turkish tourism, a case study in Burhaniye/İskele Marina
  1. Tez No: 98765
  2. Yazar: MEZİYET NARİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ill ÖZET Yat turizm potansiyelinin değerlendirilmesinde etkili olan arz faktörlerinin belirlenerek, elde edilen sonuçlara göre, Burhaniye/İskele Yat Limanı konusunda yapılması gerekenlerin somut verilerle ortaya konulması araştırmanın amacını oluşturmaktadır. et Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, turistik ürün, çeşitleri ve yat turizmi hakkında temel kavramlar ile dünyadaki gelişimine değinilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de yat turizminin gelişmesi ve mevcut yat turizm arz- talebi ile geüşirnini etkileyen faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, öncelikle Burhaniye/İskele Yat Limanı, yat turizm arz faktörleri açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra ise, Park Kemer Marina ve Ayvalık Setur Marina ile Matematiksel Model Uygulamasına göre karşılaştırılan, Burhaniye/İskele Yat Limanı için durum değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında ise, elde edilen bilgiler ışığında yat turizm potansiyelinin geliştirilmesi için yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this research is to determine the effective factors in evaluating the potential of yacht tourism and in conjunction with the rusults obtained to decide as to the course of regional action to be taken utilising the accumilated data. This thesis is consisted of three patrs. The initial part assesses the types and services of tourism, yacht tourism, basic concepts as well as the development of tourism in the world. The second part deals with the factors affecting the development of yacht tourism in Turkey. Also, the current supply and demand that exists within our country is examined. The third part consists of the facts in evaluating The Burhaniye Yacht Marina from the point of it's potential in Turkish yacht tourism. For this reason the supply factors effecting yacht tourism as a whole is examined. Later, comparison between Park Kemer Marina, Ayvalık Setur Marina and the new potential site, using mathematical models made to evaluate the geographical location of the Burhaniye Yacht Marina. In concluding part, the proposals in how to improve the potential of yacht tourism in the local area are put forward in light of the data and information gathered.