Yargıtay kararları ışığında motorlu araç satışlarında ayıptan doğan sorumluluk
Liability for defect regarding motorized vehicle sales in accordance with court of cassation ruling
  1. Tez No: 898241
  2. Yazar: AHMED REFİK TEBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AGAH KÜRŞAT KARAUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde, satışı yapılan taşınır mallar arasında, sıfır km ve ikinci el motorlu araçlar büyük bir yer kaplamaktadır. Hukukumuzda, diğer taşınır mallara oranla ekonomik olarak daha fazla değere sahip motorlu araçlara önem verilmiş, bu konuda yönetmelikler çıkartılmış ve devir şekilleri özel şartlara bağlanmıştır. Motorlu araç satış sözleşmeleri, sözleşmenin tarafları, nitelikleri ve özellikleri bakımından değerlendirilerek farklı kanunlar kapsamında yapılabilecektir. Motorlu araç sözleşmesinin hangi kanun kapsamında yapıldığı tarafların yükümlülükleri, borçları ve hakları bakımından önem arz etmektedir. Motorlu araç alım-satım işlemi nitelik olarak satış sözleşmesine örnektir. Bu durum, Motorlu araç alım-satım işlemlerinde ayıp ve ayıptan doğan sorumluluk konularını gündeme getirecektir. Mevzuatımızda, motorlu araçların satışı, satışa konu aracın ayıplı çıkması, satıcının bu ayıptan sorumluluğu ve alıcının hakları ile ilgili düzenlemelerin çoğu, genel kapsamda taşınır mallar için düzenlenmiştir. Bu durum, sıfır km ve ikinci el motorlu araçların satışında, satıcının ayıptan doğan sorumluluğunun sınırlarını ve alıcının haklarını, doktrindeki görüşler ve yargı kararları çerçevesinde şekillenmesini gerekli kılmıştır. Yüksek lisans tez çalışmamızda, 6098 sayılı TBK ve 6102 sayılı TTK kapsamında yapılan sözleşmelerde alıcının, 6502 sayılı TKHK kapsamında yapılan sözleşmelerde ise tüketicinin sahip olduğu söz konusu bu haklar ile satıcının, satış konusu motorlu aracın ayıplı olmasından doğan sorumluluğu doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları eklenerek, ayrıntılı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, among the movable goods sold, new km and second-hand motor vehicles occupy a large place. In our law, importance has been given to motor vehicles, which have more economic value than other movable properties, regulations have been issued on this subject and their transfer methods have been subject to special conditions. Motor vehicle sales contracts can be made under different laws by evaluating the parties to the contract in terms of their qualifications and characteristics. The purchase and sale of motor vehicles is an example of a sales contract. This situation will bring to the agenda the issues of liability arising from defects and defects in motor vehicle buying and selling transactions. The fact that a motor vehicle sales contract is essentially a sales contract will bring up the issues of liability arising from defects and defects. In our legislation, most of the regulations regarding the sale of motor vehicles, the defectiveness of the vehicle subject to sale, the liability of the seller for this defect and the rights of the buyer are generally regulated for movable goods. This situation has made it necessary to shape the limits of the seller's liability arising from defects and the rights of the buyer within the framework of the opinions in the doctrine and judicial decisions in the sale of new km and second-hand motor vehicles. In this master's thesis study, these rights that the buyer has in contracts made within the scope of the Turkish Code of Obligations No. 6098 and the Turkish Commercial Code No. 6102, and the rights that the consumer has in contracts made within the scope of the Law on Consumer Protection No. 6502, and the liability of the seller arising from the defectiveness of the motor vehicle subject to sale. The opinions in the doctrine and the Supreme Court decisions were added and discussed in detail.