Triazol kalkon yapılarının sentezi
Synthesis of triazole chalcone structures
- Tez No: 919097
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ALTUNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kalkonlar 1,3-diaril gruplarının üç karbonlu α,β- doymamış karbonil iskeletinde birleştiği açık zincirli yapılardır. Kalkonlar güçlü antioksidan özellikleri ile vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyucu, enfeksiyonu azaltıcı ve bağışıklık sistemini destekleyici etkileri ile bilinmektedir. Bazı çalışmalar, kalkonların meme kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türleri için potansiyel tedavi ajanları olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Kalkonlar, gösterdikleri geniş yelpazedeki biyolojik etkiler nedeniyle araştırmacıların dikkatini çekmektedir ve günümüzde doğal kalkonların yapılarında bazı değişiklikler yapılarak yeni kalkon yapıların sentezi ve biyolojik etkileri üzerinde yoğun çalışmalar yürütülmektedir. 1,2,3-Triazoller, geniş uygulama alanlarına sahip azot içeren önemli bir heterosiklik bileşik sınıfıdır ve anti-fungal, anti-HIV, anti-malaryal ve anti-inflamatuvar gibi geniş yelpazedeki biyolojik özellikleri nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu tez kapsamında, triazol halkası içeren bir seri yeni diester 1,2,3-triazol-kalkon ve amino 1,2,3-triazol-kalkon türevleri %25-91 verim aralığıyla sentezlendi ve yapıları NMR, IR ve kütle spektroskopisi ile aydınlatıldı. Sentezlenen diester triazol-kalkon moleküllerin anti-kanser özellikleri FaDU, A549, CaCo-2, PNT1A hücre hatlarına karşı tarandı. Tarama sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda, 55c, 55e, 55f nın düşük sitotoksisite ile sağlıklı hücrelere karşı seçici, baş ve boyun kanseri (FaDu) , akciğer kanseri epitel hücresi (A549), insan kolon kanseri (CaCo-2) ve normal prostat hücre (PNT1A) hatlarında en etkili anti-kanser özellik gösteren bileşikler olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Chalcones are open-chain structures in which 1,3-diaryl groups are combined with a three-carbon α,β- unsaturated carbonyl skeleton. Chalcones are known for their strong antioxidant properties, protecting the body from the harmful effects of free radicals, reducing infection and supporting the immune system. Some studies have shown that chalcones can be used as potential treatment agents for various types of cancer such as breast cancer, colon cancer, lung cancer and prostate cancer. Chalcones attract the attention of researchers due to their wide range of biological effects and today, intensive studies are being carried out on the synthesis and biological effects of new chalcone structures by making some changes in the structures of natural chalcones. 1,2,3-Triazoles are an important class of nitrogen-containing heterocyclic compounds with wide application areas and attract attention due to their wide range of biological properties such as antifungal, anti-HIV, anti-malarial and anti-inflammatory. Within the scope of this thesis, a series of new diester 1,2,3-triazole-chalcone and amino 1,2,3-triazole-chalcone derivatives containing triazole ring were synthesized with 25-91% yield and their structures were elucidated by NMR, IR and mass spectroscopy. The anti-cancer properties of the synthesized diester triazole-chalcone molecules were screened against FaDU, A549, CaCo-2, PNT1A cell lines. According to the findings obtained as a result of the screening, it was determined that 55c, 55e, 55f were the most effective anti-cancer compounds with low cytotoxicity and selective against healthy cells, head and neck cancer (FaDu), lung cancer epithelial cell (A549), human colon cancer (CaCo-2) and normal prostate cell (PNT1A) lines.